Mesajı Okuyun
Old 24-08-2009, 16:42   #8
Av. Bilal

Varsayılan ZMMS sigorta şirketinin ödeyeceği tazminatın hesabı

Benzer bir durum şu anda benim müvekkillerimin kardeşinin başına gelmiş bulunmakta.

Vefat eden kişi diğer 3 erkek kardeşiyle birlikte Evden eve nakliyat işi yapan bir şirkette SİGORTASIZ olarak çalışıyorlar.

Şehirden şehre şirket sahibinin adına kayıltı kamyonla nakliyat yapılırken , şehirlerarası yolda şoför uyuyor ve kamyon su kanalına devriliyor. Kaza neticesinde yan koltukta oturan müvekkilimin kardeşi vefat ediyor. Şoför sağ.

Öncelikle müvekkillerim Şirket sahibi ve araç sürücüsü tanıdık olduğu için onlara karşı dava açmak istemiyorlar. Kasko yok. Dolayısıyla ben de sadece ZMMS sigorta şirketine başvurdum. Sigorta şirketinin ortalama ne kadar tazminat hesaplayacağını öngöremediğim için bu hususta tecrübesi olan meslektaşlarımın tecrübelerinden faydalanmak isterim.
  • Vefat eden kişi 1984 doğumlu Bekar.
  • Nakliye işi yapıyor.Günlük yevmiyesi 75 TL, aylık ortalama kazancı 1.500 TL civarı ama hiç bir belge yok.
  • Babası 1993 yılında vefat etmiş.
  • Annesi sağ, dul.
  • Bir kız kardeşi 1981 doğumlu ve evli
  • Bir erkek kardeşi 1982 doğumlu ve evli
  • Bir erkek kardeşi 1985 doğumlu ve bekar(yetim)
  • Bir kız kardeşi 1990 doğumlu ve bekar(yetim)
  • Bir erkek kardeşi 1991 doğumlu ve bekar(yetim)
  • Bir kız kardeşi 1992 doğumlu ve bekar(yetim)
  • Ailenin ekonomik durumu kötü ve yeşil kartlılar
  • Ve cenazenin memlekete gönderilmesi işlemleriyle ve taziyeler için ortalama 4-5 bin TL masraf yapmışlar ama malesef belgeleri yine yok.
  • ZMMS kişi başına ölüm teminat limiti 150.000 TL. Acaba ne kadar tazminat hesaplanır.