Mesajı Okuyun
Old 26-08-2006, 17:58   #6
kağanulaş

Sayın Ahmet Sacit,

Araya soğukluk girmesi ile ilgili endişelerinizi paylaşıyorum. Ancak bunun aşılması mümkün, en azından belli üyelerin bu tür konuları tartışabileceği bir alan oluşturulmalı diye düşünüyorum. Açıkçası benim hukuki değerlendirmelerini çok beğendiğim bir kaç üye var, onların Türkiye siyasetinde olan bitenle ile ilgili görüşlerini öğrenmek isterim. Onlarla laiklik, başörtüsü, sivil - militarist yönetim, küreselleşme, Güneydoğu problemi, AB süreci ve benzeri konularda görüş alışverişinde bulunmak isterim.

Eminim sizin endişeniz bazı şeylerin tabu olarak kalması isteğine değil sitenin güzel yapısının bozulmamasına yönelik. Ancak herşeyin bir bedeli var. Bilgi paylaşılmak ister ve ülkemizde bir bilgiyi paylaşmanın önünde bir çok engel var. Hatta düşünmenin önünde bile engeller var. Düşündüğünüzü, bildiğinizi (özellikle de olaylara hukuk penceresinden bakıyorsanız) aktaracağınız tartışacağınız platformlar bulmanız zor. Siyaset konuşmak istiyorsanız bir siyasi partiye gideceksiniz, din konuşacaksanız camiye, kiliseye gideceksiniz gibi bir anlayış bugüne bizi getirmiş. Ondan sonra olayların hukuki boyutunu yorumlamak, hukuki görüş serdetmek gazetecilere televizyonculara kalmış. Her olayın bir hukuki yönü var, ülke politikalarının ve ülkedeki din ve siyasetle ilgili konuların da. Burası politize olmamış bir platform, burada böyle şeyler herhangi bir siyasi görüş merkezinde değil de hukuk merkezinde tartışılabilir ve bu faydalı olur diye düşünüyorum.