Mesajı Okuyun
Old 27-07-2009, 20:17   #1
empas

Varsayılan Adli yardım-Zamanaşımı

Değerli dostlar,

Geçen yıl müvekkil, ADLİ YARDIM talepli, alacak konulu bir davası açmış.Dava değeri oldukça yüksek.(Her ne kadar uygulamada mahkemeden adli yardımın kabulüne dair karar almazdan önce harçsız olarak açılamıyor ise de, müvekkil,sadece maktu harç ödemek suretiyle,nispi harcı ödemeksizin adli yardım talepli davasını açmış.) Yalnız davada zamanaşımı durumu da söz konusu.Ama müvekkil, iddia ettiği alacağı zamanaşımına uğramadan evvel davayı açmış.Davayı gören mahkeme,adli yardım talebi hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar vermeksizin, görevsizlik nedeniyle davayı reddetmiş.Dosya görevli mahkemeye gönderilmiş.(İşte biz bu aşamada müvekkilin vekili olduk) Davanın ilk duruşmasında hakim,adli yardım talebiyle ilgili olarak,müvekkilin ekonomik durumunun araştırılması için zabıtaya yazı yazılmasına….v.s.deyip duruşmayı erteledi.

Şimdi:Yargıtay içtihatlarında “Dava, harç ödendiğinde açılmış sayılır.Adli yardım talebinin kabulü halinde,bu talebin kabul edildiği tarihte dava açılmış sayılır.” Diyor.Buna göre zamanaşımı durumu n’olacak? Yani eğer, mahkemenin bir sonraki duruşmada adli yardım talebimizi kabul edeceğini varsaysak,içtihada göre,bu tarihte dava açılmış sayılacak;ama bizim alacak davamız da bu tarihte zamanaşımına uğrayacak.Acaba,adli yardım talepli açılmış davalarda zamanaşımı yönünden bir istisnai hal var mıdır ? (Ben, rastlayamadım) Eğer yoksa,çok garip bir durum ortaya çıkmış olmaz mı?

Diyelim ki,alacağınızın zamanaşımına uğramasına üç ay var.Dava harcı ödeme yönünden adli yardıma da gerçekten muhtaçsınız.Adli yardım talepli davanızı açtınız.Esas numarasını aldınız.Hakim,adli yardım talebinizle ilgili olarak dosya üzerinde karar vermeyip,duruşma günü verdi.Duruşma tarihi de diyelim ki üç buçuk ay sonraya verildi.Bu durumda,ilk duruşmada adli yardım talebini kabul etse dahi,(içtihatlara göre) dava bu duruşma tarihinde açılmış sayılacak.Öyle olunca da,davanız zamanaşımına uğramış olmayacak mı? Bu konudaki değerlendirmelerinize ihtiyacım var.
Selam ile…