Mesajı Okuyun
Old 26-07-2009, 10:20   #15
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan yeshilim
Cümleye ya da paragrafa şöyle devam etse idi, 1 cümledeki atıfın HUMK'un yetki ile ilgili bütün hükümlerine atıf yapıldığını kabul ederdik. Mesela "şu kadar ki yetkisizlik üzerine verilecek kararlar 7 gün içinde gönderilmelidir".
İİK nda bu konuda HUMK m.193 ten farklı bir usul öngörmek isteseydi elbette böyle bir hükme yer verilirdi. Demek ki "yetkiye dair hükümlerden" gönderme kararı için HUMK 193 ten başka bir usul öngörmek istenmemiştir

Alıntı:
Yazan yeshilim
usul üzerine olunca, esasa ilişkin "para ve teminat borcu" ibrasinin yetkisizlik kararının HUMK 193 gereği 10 günlük süre içinde hüküm ifade etmesi ile bir bağlantısı olmadığını belirtmek istedim.

İlamsız takipte usul yok mudur? "Para ve teminat borcu" ibaresini ilamsız takipleri de kapsaması anlamında belirtmiştim.

Alıntı:
Yazan yeshilim
Sizin düşüncenizle ilamlı takip de "para ve teminat borcu"dur ama yetki ile ilgili problemi yok. Buna ne diyeceksin usta :-))

İİK m.34: "İlâmların icrası her icra dairesinden talep olunabilir. Alacaklı ikametgâhını değiştirirse takibin yeni ikametgâhı icra dairesine havalesini istiyebilir."
İcra İflas Kanununda bu konuda açık ve ayrık hüküm var zaten; tabii ki "problem yok" İİK da açık hüküm varken HUMK daki hükümlerin icra takiplerinde uygulanmaması olan ve olması gerekendir; fakat İİK da HUMK 193 ü karşılayan hüküm mü var? (diye düşünüyorum )

Teşekkürler, saygılarımla...