Mesajı Okuyun
Old 22-07-2009, 16:40   #569
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bilmiyordum. Sayenizde öğrendim. Kasetini edinmeye çalışacağım. Teşekkür ederim.

Ben şiiri 25-30 yıl kadar önce Sadık Gürbüz'ün sesinden dinlemiştim. O davudi sesiyle o kadar güzel okuyordu ki, şiir de muhteşem olunca şiire aşık olmuştum. Benim en sevdiğim şiirlerdendir. Bir adam kurşuna dizilmeyi beklerken, karısını düşünüyor. Böyle bir aşk varmış. Aşk inanılmaz, şiir inanılmaz gelmişti bana.

Anımsadığım kadarıyla şiir Türk şair tarafından çevrilmişti. Ben Behramoğlu'nun çevirisini daha çok beğenmiştim.

Ben de on yıl kadar önce bir eski kitapçıda rastlamıştım, Vaptsarov'un kitabına... Kitabı baştan sona birkaç defa okudum ancak, sizin de blirttiğiniz gibi şiirin yazılış hikayesi ve aynı zamanda eşsiz dokusu nedeniyle kitaptan aklımda kalan bir tek "Veda" şiiri oldu. Bir zaman sonra da Mehmet Celal "Fırtınadan Önce" isimli kaset her nasılsa elime geçti, dinlerken bir şarkının sözleri tanıdık geldi, Vaptsarov'un veda şiiriydi. Sadık Gürbüz'den de dinlemiştim ama sanırım hikayesini bilmeden dinlediğim için o kadar etkilenmemiştim...