Mesajı Okuyun
Old 14-07-2009, 22:37   #12
Gemici

Alıntı:
Yazan m_argun
Sayın meslektaşımız da zaten

Alıntı:
Yazan a.lawyer
Müvekkile, araba sürerken cep telefonuyla konuştuğu için 60,00-TL tutarında para cezası kesilmiştir

sözleriyle suçun işlendiğini ikrar etmiş.

Olayı birazda başka açıdan değerlendirelim:
1. Perde:
Adamın birisi büronuza geldi ve:
'Ben araba sürerken cep telefonu ile konuştuğumu görüp para cezası kesmişler. Araba kullanırken cep telefonu ile konuştum, ama belirtilen tarihte değil, başka bir tarihte; ceza tutanağında yazılan tarih 29.12.2009, daha gelmemiş zaten. Bu cezayı ödemek zorunda mıyım?' diye sordu diyelim.
Sizin cevabınız:
'Evet ödeyeceksin, bak kendin bile ikrar ediyorsun, araba sürerken cep telefonu ile konuştuğunu'. Ve adam gidip parayı öder.

2. Perde:
Aradan bir hafta geçtikten sonra aynı adam gelip şunları söyledi diyelim:
'Dün yeni bir ceza tutanağı geldi. Bu tutanaktaki tarih benim cep telefonu ile konuştuğum gerçek tarih. İlk gelen tutanakta belirtilen cep telefonu konuşmasını ben yapmış olamam. Şimdiye kadar tek bir sefer araba sürerken telefonla konuştuğumu hatırlıyorum, o da ikinci tutanakta belirtilen tarih. Arabam ben ameliyat olup hastahaneden yatarken çalınmıştı; çalındığını polise de bildirmiştim. Arabayı çalan kimse olacak ilk tutanakta belirtilen kişi, ben olamam, çünkü hastahanede idim. Ben şimdi bu ikinci tutanaktaki parayı ödeyeceğim. Birincisi için ödediğim parayı senin bana vermen gerekir, çünkü sen bana öde dedin, ben de ödedim. Zararımı tazmin edeceksin. Bir de bana yanlış bilgi vermişsin, benim suçu işlediğimi ikrar ettiğimi belirtmekle. Hukuk fakültesinde okuyan amcamın oğlunun dediğine göre hukuki anlamdaki ikrar sadece mahkemede olurmuş ve türlü çeşitlisi varmış, benim sana söylediklerim sadece avukat ile müvekkili arasındaki bir konuşma imiş, basit ikrar bile değilmiş.

Soru: Müvekkil ödediği cezanın tazminini istemekte haklı mıdır?

Not: Türkiyede trafik cezalarının nasıl yazıldığını bilmediğim için yazdıklarım ceza yazma uygulamasına ters düşebilir. Almanyada belirttiğim türden bir problemin doğması olanağı var. Uygulama değişik olsa bile olayın hukuki yönünü değerlendirmede bir zorluk çıkabileceğini zannetmiyorum.

Saygılarımla