Mesajı Okuyun
Old 09-07-2009, 12:21   #3
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan avukathavva
Sayın meslektaşlarım yargıtay kararı ve yorumlarınızı bekliyorum
Müvekkil eşinin daha önceden çocuk sahibi olduğunu bilmiyor. Evlendikleri zamanda eşinin kız olmadığını farketmemiş, yani herşey yolunda gitmiş ve birliktelik sırasında eşinin kız olduğu kanaatine varmış. Ancak şu anda eşinin tanıma yolu ile çocuklarının olduğunu bu yolla nüfusa çocukları kaydettirdiğini öğrenmiş. Bu durumda eşi çocukların kendisine ait olmadığını ölen arkadaşının çocuğu olduğunu söylemektedir. Bu durumda nisbi butlana dayanarak dava açmak kanaatindeyim. yardımlarınızı ve yargıtay kararlarınızı bekliyorum.

TMK 150.maddeye göre onur incitici durum sebebiyle evlenmede aldatılma yoluna gitmeniz mümkün. Ancak Bu durumu, bakire-bakire değil kısmına dayandırmanızı ben uygun görmüyorum. Eğer evlendikten kısa bir süre sonra bakire olmadığı kanaatine varılıp dava açılmış olsa idi 150.madde tam sizin konuya uygun bir dava olacaktı. Ancak bakire olduğu kanaatine varılıp da uzun zaman sonra böyle bir durumun olmadığı yaklaşmınında bulunmanın hiçbir dayanak durumu olmaz. Bu haliyle davanız reddedilecektir.

Ancak söz konusu tanınan çocukların tanınmaları, evlilik sonrası olduysa ve öğrenmeden itibaren 6 aylık ve herhalde 5 yıllık hakdüşürücü süre geçmemişse, 150.maddeye dayanabilirsiniz.

Evlilik öncesi tanıma olduysa, bu haliyle çocuklarının olduğunu bilmiyordum şeklinde bir yaklaşımı inandırıcı kılmak da zor olacaktır.

Ancak eş, bu çocuklar arkadaşıma ait diye bir savunma yapacak olursa ve bu durumu da ıspatlarsa, yine davanız 150.maddeye dayandırdığınızdan reddedilecektir. (ama karine olarak tanıyana ait çocuk olarak kabul edilecek; aksini ispat karşı eşe düşecektir)

Sayın meslektaşım Havva hanım, zor bir yollu tercih etmenizdeki gayeyi de tartışmak istiyorum. Neden boşanma davası ve buna dayalı olarak da (istem halinde) tazminat davası açmayı düşünmediğinizi anlayamadım. En iyi yol; amaca en kısa yoldan ve kolayca ulaşılan yoldur. Bence çocuklar meselesinden dolayı boşanma davası açmanızı tavsiye ediyorum.

saygılarımla,,,,,,,,,