Mesajı Okuyun
Old 09-07-2009, 07:49   #1
SMK38

Mutsuz ilkokula kayıt amaçlı yaş düzeltme

2003 aralık ayında hastanede doğmuş olan bir çocuk velisi tarafından 2004 ocakta doğmuş olarak nüfusa kaydediliyor. Gerçek doğum tarihi hastane tarafından aileye verilen doğum belgesinde mevcut. Çocuk anne ve babası çalıştığı için yıllardır kreş eğitimi almış ve son olarak da anaokuluna gitmiş.Bu yıl MEB'nın uygulamaya koymuş olduğu yeni sistem gereğince okullar, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde okulun çevresinde ikamet ettiği görülen ve 2003 doğumlu çocukların kaydını yapabiliyorlar. Bahsettiğim küçük nüfusta 2004 doğumlu göründüğünden okul kayıt listelerinde ismi yer almıyor. Ailesi anaokulundan alacağı daha fazla birşey kalmadığı düşüncesiyle çocuklarını bu yıl ilkokula yazdırmak istiyorlar. Bu nedenle yaş düzeltme davası açmayı düşünmekteler. Ancak az önce forumda arama yaparken hastanede doğmamış olmanın bir koşul olarak belirtildiğini gördüm. Üstelik sağlık kurumundan istenecek kemik grafisi ve diğer tesler de küçük bir çocuk için ağır olabilir. Bu durumda bu aileye ne yapmasını önerebiliriz bilemedim.

Bir stajyer avukat olarak sevgili meslektaşlarımdan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.