Mesajı Okuyun
Old 08-07-2009, 17:43   #29
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av. Suat Ergin,

Üstad, DEĞİŞMEK: Tahavvül etmektir. Yerine başka bir şey ya da kimsenin gelmesidir. Birşeyin son bulup başka birşeyin başlaması halidir.

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
takip borçlusu durumuna düşen malik'in

sözlerini ben, ipotek borçlusunun sıfatının bitmesi ve borçlunun yerine yeni malikin geçmesi şeklinde anlamıyorum. Sayın Dikici nin de bu anlamda açıklama yaptığını “sanmıyorum” (?)

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Bu temelde ben takip alacaklısının, ipotek yükümlüsü taşınmazın malikini takip borçlusu olarak takip edebileceğini düşünüyorum.

Sözlerinde de ipotek asıl borçlusunun sıfatı bitmiştir anlamı yoktur. Dolayısıyla değişim de yoktur.

Bu yorumlarım, Sayın Dikici nin anlatmaya çalıştığı şeye kül halinde bakmamdan kaynaklı sanırım

Alıntı:
Yazan Av. Suat Ergin
Sayın Hades sizin ve Sayın Dikici'nin açıklamaları ve kararları takipten önce devredilen ipotekli taşınmaza ilişkindir. Soru 150/C deki şerhten sonraki devir halini içermektedir.

Altı çizili bölümden “bu açıkladığınız durumda ipotek yüküyle taşınmazı devralana icra emri gönderilebilir” şeklinde kabulünüz var gibi? Bu durumda sizce;

Alıntı:
Yazan Hades
Taşınmazı ipotekle devralan 3.kişiye NEDEN icra emri gönderildiği (hangi sıfata binaen) konusunda da beni aydınlatabilirseniz müteşekkir olurum

diye sormuştum?

Saygılarımla...