Mesajı Okuyun
Old 07-07-2009, 15:22   #1
çözümhukuk

Varsayılan 3.haciz ihbarnamesi sonrası denenebilecek yollar

Değerli meslektaşlarım,
Müvekkil şirkete 04.2009’da birinci haciz ihbarnamesi gelir.Borçlunun 1998-1999 tarihleri arasında bu şirkette çalıştığı tespit edilmiştir.İhbarnameye itiraz edilmez.Alacaklı avukatına taahhütlü bir yazı gönderilir.Bu yazıda borçlunun yakın zamanda şirkette çalışmadığının tespit edildiği ve adresinin de bilinmediği belirtilir.(İcra dairesine herhangi bir itiraz yok)Ardından 05.2009’da ikinci haciz ihbarnamesi sonra üçüncü haciz ihbarnamesi…Ne itiraz ne de menfi tespit davası yok.En son 22.06.2009’da icra dairesinden borcu 3gün içinde ödemesi aksi halde icra işlemlerinin kaldığı yerden devam edeceğine dair bir ihtarname gelir.Şirket krizden dolayı kapalıdır.Şirket yetkilileri bu sebeple şirkette bulunmamaktadır.Bu ihbarnameleri şirkette çalışan ama şirketle hukuki hiçbir bağı olmayan biri tebellüğ eder.(İşin acı tarafı bu şirket babama ait ve henüz olaydan habersiz.Şirkette çalışan bu şahıs ve muhasebeci biz nasıl olsa avukata itirazımızı yaptık,borçlu da nasıl olsa on sene önce işyerimizden ayrıldı diye gönül rahatlığı içindedir ve bana bir telefon açıp sorma zahmetinde dahi bulunmazlar.)
Şimdi kanun yollarını düşünüyorum.İlk aklıma gelen gecikmiş itirazda bulunmak.Tebellüğ edenin şirketle hukuki bağı olmaması lehime olabilir mi,tebligatın usulsüz olduğunu öne sürerek gecikmiş itirazda bulunabilir miyim?
Diğer aklıma gelen yol, İİK 72’ye göre menfi tespit davası açmak,bu davayı açma hakkını yasa ‘borçlu’ya tanımış ama THS forumlarından yaptığım araştırmada haciz ihbarnamesi borçlusunun bu davayı açamayacağı yönünde görüşlerle karşılaştım.
Netice-i talep:
-Gecikmiş itiraz mı?Bu noktada aklıma takılan şu:Şirketin alacaklı avukatına gönderdiği yazı, şirketin bu ihbarnameden haberdar olduğuna delildir.Bu nedenle gecikmiş itirazımız dinlenmez diye düşünüyorum.Ne dersiniz?
-İİK madde 72’ye göre açılacak bir menfi tespit davası mı?Haciz ihbarnamesi borçlusu bu davayı açabilir mi?Açabilirse husumet hem alacaklıya hem borçluya mı yöneltilmeli?
-Yoksa alelade bir menfi tespit davası mı?Böyle bir davada başarı şansımı nasıl görürsünüz?
Değerli görüşlerini esirgemeyecek tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla…