Mesajı Okuyun
Old 03-07-2009, 00:14   #3
Gemici

Sayın Konuk,

Bankadan kredi aldık diyorsunuz. Krediyi kaynınz aldıysa ve siz kefil veya ikinci kredi alan olarak imza attıysanız yapabileceğiniz birşey yok. Kredi veren banka kredinin geri ödenmesini sizden isteyebilir. Yok eğer eşiniz kredi aldıysa ve siz kefil veya ikinci kredi alan olarak imzaladıysanız, belirli şartlar altında borcu ödemek yükümlülüğünden kurtulursunuz; Bunun için dava açmanız gerekir ve bir avukatın yardımına ihtiyacınız var. Paranız yoksa bu yolu denemenizi tavsiye etmem.

Borçlardan kurtulabilmenizin ikinci ve masrafsız yolu iflas davası açmanız. Böyle bir dava için ya bir avukata gitmeniz gerekir(ücret ister, ya da bir Schuldnerberatungstelle’ye (borçlular için danışma merkezi) gidebilirsiniz. Bu yerler, devlet tarafından finanse edildikleri için sizden ücret almaz.

Boşansanız da boşanmasanız da eşiniz veya kaynınız borcu ödemedikleri zaman, banka parayı sizden ister. Ama istemesi alabilir anlamına gelmiyor. Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir mal yoksa, bankanın sizden para alabileceğini zannetmiyorum. Boşandığınızı farz edelim. İki çocuğa bakmak zorunda olduğunuz, yani çocuklara nafaka ödemek zorunluluğunuz olduğu için ayda 1569,99€ ya kadar olan kazanç haczedilmez. Bu miktara çocuk parası dahil değildir. Herhangi bir mesleğiniz var mı bilmiyorum, eğer yoksa herhangi bir işten elde edebileceğiniz kazancın belirttiğim sınırı aşacağını tahmin etmiyorum. Sizden para alamazlar demek borç ortadan kalkar anlamına gelmiyor. Borçtan kurtulmak için başta belirttiğim yollardan birisine baş vurmanız gerekir.
[/font]

Boşanmak için avukat tuttuğunuzda, eğer kazancınız yoksa mahkeme masraflarını ve avukat ücretini devlet kasasından alabilirsiniz. Oturduğunuz şehrin adını bildirirseniz size Avukat ve Schuldnerberatungsstelle adresi bulmaya yardımcı olabilirim.

Saygılarımla