Mesajı Okuyun
Old 17-08-2006, 09:13   #39
poseidonmavi

Varsayılan laklik

laiklik temel olarak ruhani dünya ile dünyevi dünyanın birbirinden ayrılmasıdır.laiklik hakkındaki uzun tanımlar doğal olarak yorum içerme ve odaklara hizmet etme tehlikesi içerir.ibadet ruhani dünyaya ait bir faaliyettir ancak bunun eğitimi pozitif biim öğreten ilk ve ortaöğretim kurumlarınca yapılmaktadır.buna ek olarak verilen din eğitimi zorunlu bir eğitim olarak yürürlüktedir.
insanlık bugünkü özgürlüklerine kademeli olarak sahip olmuştur.sünni müslümalık öğretilmesi yeterlidir yada din eğitimi tamamen kaldırılsın şeklindeki fikrler pratik değildir.bunu yerine şöyle bir derecelendirme yapılabilir:
1-sünni eğitim verilsin
2-sünni alevi eğitim verilsin
3-isteyene sünii isteyene alevi eğitim verilsin
4-din deri seçmeli olsun isteyen sünni,isteyen alevi eğitimi alsın,isteyen bu dersten muaf olsun
5-okullarda din eğitimi kaldırılsın,denetimli din okullarında isteyen herkes kendi mezhebine göre din eğitimi alsın.
en üstte belirttiğim laiklik kavramına göre benim savunmam gereken uygulama 5 numaralı uygulama olmadır.ülkemizin zaman içinde son safhaya geleceğine inanan biri olarak danıştayın kararının yanlış olduğunu düşünmekteyim.köklü bir kurum olan danıştayın şaşılacak deecede yanlış kararları mevcuttur.