Mesajı Okuyun
Old 01-07-2009, 21:15   #19
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ali ekmekçi
Ayrıca aynı kararda bence hukuka aykırı başka bir yön de var.Kararda "İşverenin de işçinin işe başlama isteğinin kabul edildiğini 1 ay içinde işçiye bildirmesi gerekmekle birlikte, tebligat sorunları sebebiyle bildirimin süresi içinde yapılmaması halinde bundan işveren sorumlu tutulamaz."demektedir.Bu tespit de bence hukuka aykırıdır.Zira yasada işveren işçiyi bir ay içinde işe başlatmalıdır demektedir.Bir örnekle açıklayalım işverene başvurdum,işveren bir içinde işçiyi davet etmek üzere notere başvurdu ama tebligat bize 60 günde ulaştı.Ben güvence tazminatları için hangi tarihe kadar bekleyeceğim.Mesela 4.günde tazminatlarımı almak üzere icra takibi başlattım.Ne olacak bu durumda yaptığım masraflar ek zarar olarak haneme yazılacak mı....Kanımca yasa maddesine uyulmalı ve bir ay içinde başlatma iradesi işçiye ulaştırılmalıdır.Aksi takdirde işveren başlatmamış sayılmalı ve işçi güvence tazminatlarını isteyebilmelidir.Ne dersiniz???

Bu konuda sizinle farklı düşünüyorum. Bu konuda sitede farklı tartışmalar, görüşler mevcut. Tebligat sorunları işçinin de işverenin de aleyhine sonuç doğrumamalıdır. Keza Yargıtay'ın da görüşü ekli karardaki gibi değil diye biliyorum. Buradaki karar bir ilke kararı ve uyuşmazlık, tebligattaki gecikmeye ilişkin değil. Benim doğrudan bu konuya ilişkin bir davam vardı, halen Yargıtay'da. Geçtiğimiz günlerde Galatasaray Üniversitesi'nde yapılan seminerde, Yargıtay üyeleri -yine- tarafların asıl iradelerini irdeleyecekerini! belirttiler.

Saygılar,