Mesajı Okuyun
Old 01-07-2009, 14:51   #16
ali ekmekçi

Değerli Toygar'ın görüşleri yasama yapıldığında herhalde en pratik ve menfaatleri dengeleyici ve de yargı yükünü azaltıcı bir çözüm olacaktır.Böyle bir düzenlemede işveren işçisiyle anlaşaraka işe iadenin yaptırımlarından kurtulmayı tercih edecektir kanımca..Fakat mevcut şartlar içinde çözüm aramak durumundayız.Öyleyse Yargıtay'ın görüş değiştirdiği bir kararını kovalamamız gerekecektir ve bu sitede yayınlarsak çok yararlı olacaktır.Bu görüş değişecektir buna inanıyorum ve bunun için uğraşacağız ve işe iadeleri alıp mücadeleye devam etmeliyiz.İşte bu mücadelede subjektif kriterlerin üzerinde durmamız gerekmektedir.Bu tartışmayı büyütmeliyiz Değerli meslektaşlarım.

Ayrıca aynı kararda bence hukuka aykırı başka bir yön de var.Kararda "İşverenin de işçinin işe başlama isteğinin kabul edildiğini 1 ay içinde işçiye bildirmesi gerekmekle birlikte, tebligat sorunları sebebiyle bildirimin süresi içinde yapılmaması halinde bundan işveren sorumlu tutulamaz."demektedir.Bu tespit de bence hukuka aykırıdır.Zira yasada işveren işçiyi bir ay içinde işe başlatmalıdır demektedir.Bir örnekle açıklayalım işverene başvurdum,işveren bir içinde işçiyi davet etmek üzere notere başvurdu ama tebligat bize 60 günde ulaştı.Ben güvence tazminatları için hangi tarihe kadar bekleyeceğim.Mesela 4.günde tazminatlarımı almak üzere icra takibi başlattım.Ne olacak bu durumda yaptığım masraflar ek zarar olarak haneme yazılacak mı....Kanımca yasa maddesine uyulmalı ve bir ay içinde başlatma iradesi işçiye ulaştırılmalıdır.Aksi takdirde işveren başlatmamış sayılmalı ve işçi güvence tazminatlarını isteyebilmelidir.Ne dersiniz???