Mesajı Okuyun
Old 26-06-2009, 11:17   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan Müdafinin vekaletname sunmaması-sanığın iradesi-mahkemenin tutumu

Yargıtay İBK.'nın 1975/7 E.1975/9 K.sayılı kararı müdafi için vekaletname aranmasının yasal dayanağı olmadığını hükme bağlamış.

Eski CMUK da vekaletnameyi haiz avukattan bahseden birkaç hüküm vardır. Yukarıdaki karara göre kanunun birkaç maddesinde vekaletnameyi haiz avukat deyiminin kullanılması kanun koyucunun asıl amacının müdafinin vekaletnameyi haiz olması değil sanığın açık arzusuna göre avukat seçmesi ve kendisini temsil ettirmesi olduğudur.

Yeni CMK da da müdafinin vekaletname sunmasının zorunlu olduğuna dair hiç bir hüküm yoktur. sanığın müdafi seçmesinden ve sanığın açık arzusu ve muvafakatinden bahsedilmektedir.Eski CMUK 'un vekaletnamesi olan avukattan bahseden maddelerinin yeni CMK 'da karşılğı ''sanık tarafından yekili kılınmak ''olarak değiştirlmiştir.Bu değişiklik dahi bence ceza yargılamasında vekaletname şartının aranmayacağını göstermektedir.

Vekaletname sunmadan yargılamaya devam eden müdafinin yaptığı işlemler geçerlidir.İki celsedir vekaletnamesiz olarak girdiğim ceza davasında mahkeme başkanı ısrarla vekaletname ibrazını istemektedir.Ancak vekaletname ibraz etmediğim takdirde 3. celsede müdafiliğimle ilgili sorun yaşayacağım kesin.

Böyle bir deneyimi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.Sizce vekaletname sunmadığım halde mahkeme nasıl bir tutum izleyecektir?

Asıl olan savunma hakkının kullanılmasıdır.Sanık da beni müdafi olarak seçtiğini mahkeme huzurunda beyan etmiştir.

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.