Mesajı Okuyun
Old 16-06-2009, 18:29   #14
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Dolandırıcılık suçu oluşur mu?

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım,

Anlatacağım olayla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Müvekkilin Türkiye'deki yakını müvekkilden kendisine 15.000,-Euro göndermesini ve bu para ile yeni kurulacak bir şirkete müvekkili ortak edeceğini söylüyor. Müvekkil istenen parayı gönderiyor. Türkiye'deki şahıs şirketin ismini bile veriyor. Bir yıla yakın şirketin kuruldu kurulacak noktada olduğu söyleniyor.
Müvekkil bana geldikten sonra böyle bir şirketin olmadığı tespitini yaptırdım. Müvekkil bu durumu Türkiye'deki para yolladığı şahsa söyleyince bu sefer zor durumda olması sebebiyle borç için bu parayı aldığını söylüyor. Bütün ifadeler elektronik posta yazışması ile oluyor. Bu yazışmalar 70 sayfayı geçkin ve şu an elimde delil olarak duruyor. Türkiye'deki şahıs uzun zaman da müvekkili, kendisine parayı havale ettiği yalan beyanı ile oyalıyor, bankadan sorun çıktığını bir daha havale ettiğini söylüyor. En nihayetinde birkaç ay daha aldı bu gidişat.

Ben Türkiye'de icra takibi başlattım ilgili şahsa karşı. Takip kesinleşti. Borçluyla haberleşip kendisi hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunacağımı söyledim. Bunun üzerine hemen dosyaya gidip borcu kabul ettiğini dosyaya yazılı olarak bildirmiş, 400 tl.yi de hemen dosyaya yatırmış ve geri kalanı da aylık 500 tl olarak ödeyeceğini taahhüt etmiş, ki ilk 500 tl yi de şu an ödemiş gözüküyor.

İcra dosyasına borcu kabulüne dair beyanına rağmen ben bu borçlu hakkında dolandırılıktan suç duyurusunda bulunabilir miyim?

Bilgi ve tecrübesi ile yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden emekleri için teşekkür ediyorum.