Mesajı Okuyun
Old 12-06-2009, 08:49   #1
Av. Fatma GÜNEŞ

Varsayılan Kat mülkiyeti devralınırken eski kat malikinin ortak gider borcu devralınır mı?

Sayın meslektaşlarım, yakın bir arkadaşım 8 ay önce bir apartman dairesi satın aldı. Apartman yönetimi yıllar önce bir karma bir sözleşmeyle kapıcı çalıştırmış, sigortasını yapmamış. Fakat çalışan kapıcı daha sonra apartmana dava açıyor ve kazanıyor. Kapıcının avukatı ilamı icraya koyuyor. Kat mülkiyeti kanununa göre herkes kendi payı oranında ödeme yapıyor. Tabi bir çok el değiştirme olduğu için hangi daire ise o dairenin kapıcının çalıştığı dönemde ki maliki bulunup ödeme ona yaptırılıyor. Arkadaşımın sahip olduğu dairenin eski maliki ise ben sorumlu değilim diyor. Kapıcının avukatı da mülkiyet hak ve borçlarıyla birlikte devralınır bu borçtan sorumlusunuz diyor. Ben arkadaşımın bu borçtan sorumlu olmamasının hakkaniyete daha uygun olacağını düşünüyorum. Sonuçta hizmetten de o yararlanmadı ve borç şahsi bir borç mülkiyetin devriyle devredilebileceğini düşünmüyorum. Ama eski maliki borcu ödemeye ikna edemezsek, menfi tespit davası açabilirmiyim? Kapıcının avukatının dediği gibi borç mülkiyetle birlikte devredilmişmidir? Çünkü borç apartmanın borcu? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim