Mesajı Okuyun
Old 02-06-2009, 10:56   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle teşekkür ediyorum sizlere benim 2 sorum olacak
1)annem babamdan boşanmak istiyor babam dükkan işleten küçük esnaf nafaka ödemeyi kabul ediyor ancak ilerde iflas ettim, dükkanı kapattım ödeme gücüm yok diyerek nafaka ödemekten kurtulabilir mi? oyun oynayarak kaçmak ister diye bu yüzden ona güvenemiyoruz.
2)evden uzaklaştırılması için başvurulsa evden uzaklaşması en az ne kadar zaman alır? aşşağı yukarı zaman tahmini yaparsanız seviniriz. Çünkü bi akrabamız kocası için akşam polisler götürmüş sabah yine kapıya dayanmış.
Yardımlarınız için sağolun.

Sayın katılımcı;
Bir mahkeme kararı gereğince nafaka ödemekle yükümlü olan nafaka borçlusunun ,bu borcunu ödemekten kaçınması durumunda hapisle cezalandırılması icra ceza hakimliğinden istenebilir.

4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa gereği koruma talep edilmesi durumunda aile mahkemesi hakimi şiddete uğrayan aile fertlerinin korunması için şiddet uygulayan aile ferdinin evden uzaklaştırılmasına karar verebilir.

Altı aylığına verilecek bu uzaklaştırma kararına uymaması halinde şiddet uygulayan aile ferdinin tutuklanacağı ve cezalandırılacağı hususu şiddet uygulayana ve diğer aile fertlerine bildirilir.

Süre konusunda net olmamakla birlikte şunu söyleyebilirim.Aile mahkemeleri 4320 Sayılı Yasa kapsamında yapılan başvuruları en kısa sürede karara bağlamaktadır.

Hak kaybına uğramamanız için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.Maddi durumunuz yetersiz ise bulunduğunuz ilin barosuna başvurup, davayı vekalet ücreti almadan takip etmesi için bir avukatın atanmasını talep edebilirsiniz.

Boşanma davasının tarafı anneniz olacağına göre başvuruyu kendisi yapacaktır.