Mesajı Okuyun
Old 22-05-2009, 22:31   #19
Mehmet Fikri Ateş

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın mfa, aktardığınız alıntı kimden/neredendir?
35.maddeye baktım; iç hukuk yollarının tüketilmesi koşulu var, ancak "sözleşmeye aykırılığın ulusal makamlar önünde ileri sürülmesi koşulu" yok. Bu yorum nereden kaynaklanıyor, açıklar mısınız?

Öncelikle kusura bakmayın geç cevap veriyorum.Bugün staj eğitim seminerinde arkadaşın(Sy.Hasan Büyükavcı) hatırlatması üzerine sorunuzdan haberdar oldum.
Sy.Aladağ haklısınız, söz konusu madde "öztüketme" koşulunu doğrudan içermemekte. Diğer cevap veren meslektaşların belirttiği gibi içtihatlarla oluşmuş bir koşul. Hem fakültede hem de staj eğitiminde "öztüketme" koşulunun üzerinde çok duruldu. Alıntı yaptığım paragrafı da aslında avukatların bu konuda çekinmemeleri gerektiğini daha iyi anlattığı için vermek istemiştim. 35.maddeyi doğrudan dayanak göstermesi yanlış bir ifade olmuş katılıyorum. Şuanda kendi bilgisayarım olmadığı için alıntı yaptığım çalışma hakkında yarın bilgi vereyim.Hatta size yollayayım o çalışmayı.powerpoint ile hazırlanmış.

İçtihatları paylaşan Sy.Erkan Şenses'e de ayrıca teşekkür ediyorum. Buara 1-2 ay önce Aihm'e yaptığımız bir başvuruda "öztüketme" koşulunun mevcut olmadığını da belirtmek isterim Şansımızı denedik, sonucu merakla bekliyorum..