Mesajı Okuyun
Old 21-05-2009, 16:17   #1
limpid

Varsayılan tütün mamulleri satım sözleşmesi fesih

herkese iyi çalışmalar diliyorum.

kafama takılan bir sorunu sizinle paylaşarak fikirlerinizi almak istiyorum. müvekkil şirket marketinde tütün ürünleri de satmaktadır. bir sigara firmasıyla A diyelim tütün mamülleri satım sözleşmesi imzalıyor. sözleşme 3 senelik. sözleşmede A gelip 3 standı kuracak, müvekkil onun mamullerini bu stantta satacak. sözleşmede müvekkili sınırlayan bir çok kısıtlama var. örneğin A nın yazılı muvafakati olmadan stand çevresini değiştirememe, sigaraları belli sıralarda satma vs. ayrıca sözleşmenin eki var. onda da asıl sözleşmenin imzalanmasından itibaren A nın 21 gün içerisinde müvekkile belli bir miktar parayı yatıracağı taahhüdü var. bu para müvekkile A nın standını marketinde bulundurması için verilen teşvik bedeli olarak değerlendirilebilir. şuan standlar kuruldu satış yapılıyor. sözleşme 30 nisanda imzalanmış olmasına rağmen hala bedel yatırılmadı. sözleşmeyi feshetmeyi düşünüyoruz fakat paranın yatmaması asli unsurmudur? neticede standlar kurulmuş, mallar geliyor satılıyor. sırf para yatmadı diye sözleşmeyi feshedebilirmiyiz? ayrıca kesin vade olduğu için sözleşmede karşı tarafı temerrüde düşürmeye de gerek yok diye düşünüyorum. direkt feshettiğimizi bildirebiliriz ancak fesih için haklı bir sebep olup olmadığı konusunda sizinde fikrinizi almak istedim.

ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.