Mesajı Okuyun
Old 28-07-2006, 16:09   #1
av_ilknur

Mesaj Boşanmada Eşit Kusur/ Tazminat/ Bunalımlı Zamanda Söylenen Sözler Hakaret Sayılır Mı?

merhaba ben internette böyle bir haber okudum haber 27.07.2006 tarihli.yalnız karar örneğini bulamadım Bu olayın yargıtay karar örneğini ya da numarasını bilen varsa gönderebilir mi?Şimdiden çok teşekkürler...
" Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, evlilik birliği içerisinde iken başka kadınlarla birlikte olan, iyi bir gelire sahip olmasına karşın, özürlü çocuğu ve evin ihtiyaçları ile ilgilenmeyen kocanın, eşine maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, davacı bir koca, eşinin ilgisizliği nedeniyle dava açarak özürlü çocuklarının velayetinin de karısına verilmesini istedi. Karısı ise davanın reddini ve boşanmaya hükmedildiği takdirde maddi ve manevi tazminata hükmedilmesini talep etti.

Kartal 3. Aile Mahkemesi, çiftin boşanmasına, çocuğun anneye verilmesine, kadına nafaka ödenmesine karar verdi, ancak kadının tazminat istemini reddetti.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yerel mahkemenin tazminat isteminin reddi yönündeki kararını bozdu.

Hukuk Genel Kurulu'nun kararında, davayı açan kocanın, evlilik birliği içerisinde başka kadınlarla birlikte olduğunun, sadakatsiz davranışlar içinde bulunduğunun, düzenli ve iyi bir gelire sahip olmasına karşın, özürlü müşterek çocuk ve evin ihtiyaçları ile ilgilenmediğinin anlaşıldığı belirtildi.

Kararda, Türk Medeni Kanunu'na göre, boşanmalarda, kusursuz veya az kusurlu tarafın, kusurlu taraftan maddi tazminat ve boşanmaya sebebiyet vermiş olaylar yüzünden kişilik hakları saldırıya uğrayan tarafın manevi tazminat isteyebileceğinin öngörüldüğü anımsatıldı. "