Mesajı Okuyun
Old 14-05-2009, 22:30   #1
brcgl

Varsayılan İş kazası halinde hizmet alan kişinin sorumluluğu

Afaki bir vakadan yola çıkarak sorumu sormak istiyorum.Örnek olarak, eve temizliğe gelen bir temizlik işçisinin pencereleri silerken düşmesi halinde ev sahibinin bir sorumluluğu olacakmıdır? Ortada bir hizmet ilişkisi olduğunu düşünsek bile, ev sahibinin işçiye işini ne şekilde yapacağını söyleme yükümü bulunmamaktadır kanımca; o halde işçinin hatalı hareketinden de sorumlu olmayacağı düşünebilir. Keza camları silmek ve pencereye çıkmak işin ifası için de zaruri eylemlerdir.
Bir diğer örneği de ev ve işyerlerine klima servisi yapan işçiler bakımından düşünebiliriz. Şu sıralar reklamlarda da yer bulan, bir işçinin diğerini pencereden ayaklarından tutarak sarkıtması ile klima montajı yapılmaktadırlar.Bu durumda meydana gelecek bir kaza halinde o ev veya işyeri sahibinin sorumluluğu doğabilir mi? Ben doğmayacağı yönünde düşünüyorum fakat aksi yönde kararlar da mevcut olabilir. Bu durumlara ilişkin bir yargıtay kararı bulamadım. Fikirlerinizi ve elinizdeki emsal kararları paylaşırsanız memnun olurum..