Mesajı Okuyun
Old 19-07-2006, 01:38   #12
Av. Can DOĞANEL

Varsayılan Sn. Yazoğlu

Sanırım şirketiniz limited şirket. Ortak sayısından çıkarabildim. Şirketler hukuku çok kapsamlı bir daldır ve her türlü detay önemlidir.
Öncelikle cezai yönden takipsizlik kararı verilmesi normal gibi çünkü meselenin hukuki yönü ağır basıyor ve adamlar neticede ortak. Hırsızlık suçu oluşmaz. Ancak ispatlandığı takdirde şirketi zarara uğratan sonuçlardan dolayı tazminat sorumlulukları doğar. Ayrıca TTK'da öngörülen bir takım cezalar da var ama detaylı bakamadım. dediğim gibi öncelikle şirketinizin türü önemli. Limited Şirket varsayımıma göre sermaye ödenmediği durumda TTK 529/2'ye göre 15'er gün süre vermek suretiyle iki defa ihtar çekerek sermaye borcunu ticari faiziyle ödemeye davet edip, ödememeleri halinde ortaklıktan çıkarılmalarını sağlayabilirsiniz. Öte yandan makbuzlar defterlere işlenemeden mi alındı? Öyle olmalı ki bu ihtilaf doğabilsin. Dediğim gibi konu çok kapsamlı ve detaylı bu alanı çok sevdiğim için ilgimi çekti bana bir kaç gün müsaade eder ve daha fazla bilgi verirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada hepimizin başı sağolsun. Meslektaşımıza yapılan alçakça saldırıyı nefretle kınıyorum. Hoşçakalın.