Mesajı Okuyun
Old 28-04-2009, 10:18   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan cumhur2009
Cevabınız için teşekkür ederim.

Ben de bu bir izinsiz iktibas mıdır diye düşünmüştüm. Ancak alıntılanan bilgiler bir sempozyumda anlatılan bildirilerden alınmıştı. Başka bir deyişle bilgiler bunları ortaya koyanlar tarafından herkese açık bir sempozyumda anlatılmıştı. Bu eserin "aleni"leşmesi olarak kabul edilebilir mi? Öte yandan, bu tür alıntılanma çeşidi, yani sempozyum bildirileri ya da basılmamış bildirilerin nasıl referans verileceği bilimsel yayın organlarının yayın kurallarında da açıklanmaktadır. Bu nedenle sempozyum bildirilerinin alenileşmiş olarak kabul edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Acaba yanlış mı düşünüyorum?

Alenileşme FSEK.7. maddede dile getirilmiştir. Özetle; sahibinin rızasıyla "umuma arz edilen eser" "alenileşmiş" sayılmaktadır. Bahsettiğiniz Sempozyumlar umuma açık ise veyahut sempozyumda bir grup akademisyene veya meslek mensubuna açıklanması ile umumun bilgi ve incelemesine sunulmuş sayılabiliyorsa, eser alenileşmiştir denilebilir. Ugulamada, bir tablonun sergi salonunda teşhir edilmesi, bir şarkının bir radyoda veya gazinoda seslendirilmesi aleniyet için yeterli sayılmaktadır. Kanaatime göre sempozyum bir meslek grubuna açık olduğundan ve oraya katılan bir topluluk olduğundan alenileştiği kolaylıkla iddia edilebilir.