Mesajı Okuyun
Old 25-04-2009, 13:58   #1
avk-e

Varsayılan okul öncesi eğitim kurumunda gönüllü anne olarak çalışan kişinin işçilik alacağı

merhaba sayın meslektaşlarım,benim sorum okul öncesi eğitim kurumunda gönüllü anne olarak çalışan bir kişinin öncelikle hizmet tespiti davası açtığı ve sigortalı günlerinin mahkeme kararıyla tespit etirmesi üzerine işçilik alacağı talepli olarak açtığı davada alacak hesabının ne şekilde yapılacağına ilişkindir.Kişinin işveren nezdinde ücret bordrosu yoktur.Tanık ifadelerinde kişinin 3 sene boyunca sürekli okulda çocuklarla ilgilendiği ve velilerden 3-5 lira aldığı belirtilmektedir.İşveren okul öncesi eğitim kurumu kişinin gönüllü anne olduğu,işçi statüsünde çalışmadığı savunmasını yapmaktadır.Bu durumda kişinin alacağı ne şekilde hesaplanacaktır ve davanın Milli Eğitim Bakanlığı ve okul öncesi eğitim kurumu aleyhine açıldığı düşünülürse,Milli Eğitim Bakanlığı'nın husumet itirazı nasıl değerlendirilecektir.Bakanlık ve eğitim kurumu arasındaki hukuki ve idari ilişki nedir,alacak davası bakımından müşterek ve müteselsil sorumlulukları var mıdır