Mesajı Okuyun
Old 09-04-2009, 11:21   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Avukatın dosyaya yatan parayı mahsup etme hakkı

Saygıdeğer meslektaşlarım, bugünlerde karşıma çıkan bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir müvekkilinizden 10 tane senet aldınız ve ilk senede masrafı sizin yapmanızı, diğerleri için de nasılsa yatan paradan kullanarak masraf yapacağınızı söyledi ve siz de kendisinden herhangi bir masraf almadan 10 tane emre muharrer senedi takibe koydunuz. 10 gün içinde 1 dosya infaz edildi. 2 milyar para ödendi. Avukat başlangıçta 600 TL masraf yaptı ( takip açılış masrafı, dosya, fotokopi v.s...) Şu anda müvekkile para ödemesini nasıl yapılır bunu öğrenmek istiyorum. 2000 TL den sadece o dosyaya yaptığım 50 TL lik masrafı ve vekalet ücretimi düşüp kalanını mı ödeyeceğim ? Yoksa 10 dosyanın masrafı 600 tl, vekalet ücretleri toplamı (müvekkilden alacak olduğum) (borçluya yükletilen avukatlık ücretini müvekkilimden isteyemem diye düşünüyorum ?? ) olan 3000 TL nin ayrıntılı dökümünü müvekkile verip, 2000 TL yi alacağıma mahsuben almam mı gerekir ? ( Bu halde müvekkile ödeme yapmak değil, 1000 TL daha bana borcu kalıyor) Veya tüm dosyalara ait vekalet ücretini değil de sadece 10 dosyanın masrafını mı düşebilirim 2000 TL den ?

(Bu arada şunu da belirtmeliyim ki müvekkil artık tüm masrafların dosyaya yatan paradan düşülmesine karşı, kendini senetleri takibe koyulduktan sonra belli etti yani anlaşmaya uymadı)

Saygılarımla...