Mesajı Okuyun
Old 31-03-2009, 13:55   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan nabucadnazar
Sorumluluk miktarının bankadan alınabilmesi için vekaletnamede 'bankalar nezdinde çeklerdeki yasal sorumluluk miktarının tahsili' şeklinde yetkiye ihtiyaç var..

Bankaların bu konuda çeşitli görüşleri var. Bir çoğu ödeme yapmamak için vekaletnamede özel yetki lazım diyorlar. Ancak icra takibi yapıp bir de üzerine itirazın iptali davası açıldımı sonuçta anlaşılıyor ki "böyle bir yetkiye gerek yok" Zaten ahzu kabza, sulh ve ibra yetkisi varsa sizin yetkiniz olduğu kanaatindeyim. Bu konuda 1-2 ay önceki İstanbul Baro'su dergisinde bir meslektaşımızın makalesi vardı. Orda çek yaprak bedellerini almak için böyle bir yetkiye gerek olmadığını gerekçeleri ile açıklamıştı. Zaten bankanın avukatları da bizim meslektaşlarımız. Her banka farklı şeyler söylüyor bu konuda. Söylenen şeyler şunlar;
1-) 3167 sy yasanın 4.maddesine göre 15 günlük süre geçmiş o yüzden alamazsın
2-) TTK hükümlerine göre 6 ay geçmiş o yüzden alamazsın
3-) 3167. sy yasanın 10.maddesinde bankaya çeki ibraz eden hamil olmadığınız için alamazsın ( benim müvekkil üsteki ciranta örneğin)
4-) Vekaletnamede bankalarla ilişkin yetki yok o yüzden alamazsın ( ancak bu savlarını dava aşamasında ileri sürdüklerini hiç görmedim. Bu savları sadece bankaya bireysel başvuruda bulunulduğunda ileri sürülen bir savdır)
5-) Yetkili yer burası değildir. Şubenin olduğu yerdir. Eğer şubenin olduğu yerde dava açmışsanız bu sefer yetkili yerin bankanın merkezinin olduğu yer olduğunu iddia ederler. Bu konuda humk 17.de açıklık vardır.
6-) Çek asıllarını bankaya teslim etmediğiniz için alamazsın. ( Bu konuyu ben bir türlü anlayamadım. Çek asıllarını banka çalışanı kabul etmiyorki ben vereyim. Bir bankaya yazılı olarak başvuru yapmıştım. Çek yaprak bedellerini ödemeyeceklerini ve yazıma Cevap vermeyeceklerini söylediler. Bunu söyleyen müdür yardımcısı bayan bana ismini bile söylemedi.Ben de dava açtım. Davada sayın meslektaşlarımız şu savunmayı yaptı. "çek asılları bankaya teslim edilmemiştir. Bu yüzden ödeme yapmadık." Ayrıca keşidecinin yani bizim bankaya bu bedelleri almak için başvuru yapmadığımızı söylediler. Ben de onlara gereken cevabı verdim. Davayı kazandık. Davayı kazanır kazanmaz ben hemen çek asıllarını bankaya vermek için tekrar gittim. Bankadaki ismini söylemeyen müdire hanım bana bu sefer ismini söyledi. Avukatlarına mail attı. Çek asıllarını alalımmı diye. Avukatları konunun yargıya taşındığı için alınmayacağını söyledi. Davalı Sayın meslektaşımız davayı temyize gönderdi. Temyiz dilekçesinde ise çek asıllarının bankaya teslim edilmediğinden kararın bozulmasını talep ettiler. Gülermisin, ağlarmısın. Yargıtay bu konuya ne diyecek bilemiyorum. Bu meslektaşımızı baroya şikayet etmeyi düşündüm ama etmedim. Çünkü yaptığı etik değil. İnşallah bu yazımı okumuştur.)

Ben bu konuda bir sürü icra takibi ve itirazın iptali davası açtım. Çıkardığım sonuç şu:
Çekin arkasında normal karşılıksız kaşesi varsa, çekte tahrifat yoksa,müvekkiliniz çekin arkasında meşru hamil ise, çekteki imza keşideciye aitse ve bankanın merkezi olan yerde dava açmışsanız davayı kazanmamanız için hiç bir sebep yoktur. Bu şartları haiz dosyalarımda ben hiç dava kaybetmedim. BAzı bankalar artık icra takibi yapınca telefon açıp ödeme yapıyorlar, dava açılmasına mahal vermiyorlar. Çünkü sonuç belli.