Mesajı Okuyun
Old 29-03-2009, 00:59   #4
Av.Yücel Tamtürk

Sayın meslektaşın.Bilindiği üzere olağan rayiç günümüz için artık terkedilen bir yöntemdir.Uzun yıllardır kira tesbiti ekonomi esaslara ve endeks uygulamasına göre tesbit edilmektedir.Yargıtay kararlarına göre (istisnalar olsa da) üç yıldan az süreli kira ilişkilerinde yeni dönem kirası (% 65 ile sınırlı olmak üzere) endeks (ÜFE) uygulaması ile tesbit edilmektedir.Buna karşın kira ilişkisi üç yıldan fazla sürmüş kira parası hak ve nefasefet ilkelerine göre tespit olunmaktadır.Bunun içinde öncelikle dava konusu yerin yeniden kiralanması halinde getirebileceği kira parası bilirkişiler aracılığı ile belirlenmektedir.Belirleme yapılırken öncelikle benzer yerlerin kira sözleşmeleri incelenmekte,dava konusu yer ile ayrı ayrı karşılaştırılmakta ve kira parasına etki eden hususlar üzerinde de bilirkişilerce ayrıca durulmaktadır.Benim öğrenmeye çalıştığım konu bilirkişilerce belirleme yapılırken,yukarıda sayılan hususlar dışında,dava konusu yerin yeniden kiraya verilmesi halinde getirebileceği kira bedeli saptanırken,olayda da olduğu üzere 5 yıllık geçmiş dönem için endeks uygulaması yapılacakmıdır,yapılmayacamıdır?Bu sorunun yanıtını ne yazıkki Yargıtay kararlarında şu ana kadar bulamadım.Evvelce böyle bir dava nedeniyle tecrübesi olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum,teşekkürler.