Mesajı Okuyun
Old 28-03-2009, 02:00   #2
ismail garip bilgiç

Alıntı:
Yazan difensore
merhabalar;

Ankarada açtığım reddi miraas davasının ilk celsesine mzaret gönderdim. mazaret kabul edilmemiş ve dava 409. a göre müracata kalmış. Ama dosyaya baktığımda yenileme süresininde geçtiğini gördüm. Bu durumda ne yapmam gerekiyo dava açılmamış sayıldı. Mirasın red süresi 3 ay eğer tekrar dava açarsam diğer dava açılmamış sayıldığından bu dava mirasın red süresi geçtiği için kabul edilmiycek müvekkilimde mirası reddedemiycekmi?? Bu durumda müvekkil 300 milyarlık bir icra takibinin muhatabı haline gelicek. Çok zor durumda kaldım. Yenile süresini kaçırdığım halde yeni dava açtığımda eski davanın süre yönünde dikkate alınması gerekirmi yada uygulama nedir? Bu konuda bana bilgi verebilecek bir meslektaşım varsa minnettar kalırım.Şu an ankaradayım yarın istanbula dönüyorum bugün ve bugünden sonra uyku yok bana bu işi halledemezsem.Şimdiden teşekkürler .....

Endişelenmenize gerek yok, 300 milyarlık borçtan bahsettiğinize göre, galiba tereke borca batık, eğer öyle ise, süre kaçırdım diye endişe etmenize gerek yok. Yeni açacağınız borca batıklığın tespiti davası ile işi halledebilirsiniz. Bu dava süre şartına tabi değildir. Bu süre zarfında, terekeyi kabul anlamına gelecek işlemlerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Medeni kanunun ilgili hükümlerini incelemeniz faydalı olacaktır.