Mesajı Okuyun
Old 20-03-2009, 14:14   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Av. B. Zekeriya BENGİER
Demek Avukatlık yasasına göre hazırlanan resmi nitelikli belge olan avukat kimlikleri ile ilgili yasa hükmü yetmeyip birde ikili görüşme yapılması gerekiyormuş.
Bu haberi okuduğumda ben de tam olarak aynı şeyi düşündüm.

Ve bir de fikir jimnastiği : "Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı" ola ki aksi yönde görüş bildirseydi ne olacaktı? Ortada apaçık bir kanun varken bir idari makamın talimatı kanunun üstüne mi çıkacaktı? Belki de öyle zira bilindiği üzere uygulamada "bankaların kurum içi genelgeleri" kanunun üzerinde.

Alıntı:
Yazan johnross
bu ülkenin sınırları içerisinde nüfus cüzdanı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Sayın johnross, elbette bu görüş saygı duyulacak bir görüştür, ancak sadece sizin şahsi görüşünüz olması nedeniyle sizi bağlar.

Aşağıdaki hüküm ise Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiş bir yasa hükmüdür ve Türkiye Cumhuriyeti Sınırları içinde herkesi bağlar:

Alıntı:

1136 Sayılı Yasa Madde 8. (Değişik dördüncü fıkra: 13/1/2004 – 5043/1 md.) Ruhsatnameler ve avukat kimlikleri Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır ve düzenlenir. 8 inci maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen şekilde Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca uygun bulma kararı verildiğinde ruhsatnameler Birlik Başkanı ve ilgili Baro Başkanı tarafından imzalanır. Avukat kimlikleri, tüm resmî ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmî kimlik hükmündedir.

Bu konu gündeme geldiğinde duyulan hassasiyet ve rahatsızlık ise (en azından benim açımdan) bir yasa hükmünün yeterince ciddiye alınmaması ve bağlayıcı olmaktan ziyade "istek olursa bir ihtimal uygulanma şansı var" olarak görülme sorunudur.