Mesajı Okuyun
Old 18-03-2009, 15:44   #1
av.ahmetkilinc

Varsayılan yazılı muvaffakat ve feragat

sevgili meslektaşlarım, önce size dava hakkında kısa bir bilgi vereyim. bir kamu kurumu ile eser sözleşmesi akteden yüklenici firma inşaat esnasında çıkan hafriyatı dökmek için benim müvekkillerden feragat ve muvaffakat içeren bir belge imzalatarak alıyor. müvekkiller 60-65 yaşlarında köylerinde ikamet eden geçimlerini tarım ile sağlayan kişiler. müvekkiller ise bu belgenin içeriğini okumadıklarını ancak kendilerinin gayrımenkullerindeki dere yataklarının tarıma elverişli toprak ile doldurulması konusunda izin verdiklerini imzaladıkları belgeleri ise okumadıklarını tarafıma beyan ettiler. daha sonra bu firma bütün bu belgeye istinaden hafriyatı müvekkillerin arazisine döküyor. ben davayı açtım yapılan keşifte müvekkilllere ait tarlanın tamamiyle tarıma elverişliliğini yitirdiğini, 17.000 (onyedi bin) kamyon hafriyatbulunduğunu, eski hale getirilmesinin ise çok maliyetli olduğuna dair rapor geldi.
netice olarak ben bu belgenin geçersizliği ile ilgili olarak b.k 28 veya 24e dayanarak geçersizliğini ileri sürmeyi düşünüyorum, sizler de bu hususta görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.