Konu: Miras
Mesajı Okuyun
Old 18-03-2009, 00:02   #1
Numerus Clausus

Varsayılan Miras

İyi geceler sayın meslektaşlarım...
Bir müvekkilimin miras ile ilgili bir davasında fikirlerinizi ve varsa bildiğiniz Yargıtay kararlarınızı almak istiyorum. Olay şu:
Müvekkilin babası, müvekkilin annesi öldükten sonra 2. kez evlenmiş ve 25 yıl kadar bu evliliği devam etmiş. Kendi adına olan ve 2. eşiyle oturdukları yüksek fiyatlı evi eşinin üstüne yapmış ve bunu satım gibi göstermiş. Müvekkil ve ağabeyi bunu öğrenince babalarına evi geri alması için baskı yapmışlar. Bunun üzerine babaları evi geri almak istemiş ancak eşi evin yalnızca %50 hissesinin vermiş ve bu hisse üzerine intifa hakkı koydurmuştur. Müvekkilin babası 5 yıl önce ölmüş. Müvekkil ve ağabey bu süreler zarfında üvey annelerinden herhangi bir talepte bulunmamışlardır. Daha sonra müvekkilin ağabeyi de alt soy bırakmadan ölmüştür, ancak eşi sağdır. Şu anda müvekkil bu evi geri almak istemektedir.
Bu konuda nasıl bir yol izleyebileceğimiz hakkında fikirlerinizi öğrenmek isterim Ben ne yapılabileceği hakkında tam bilgiye sahip değilim. Zaman ayırıp bilgi veren herkese teşekkür ederim.