Konu: Tebligat
Mesajı Okuyun
Old 16-03-2009, 14:39   #7
Av.Ömeroğlu

Alıntı:
Yazan hsncnzkn
Cevabınız için teşekkürler. Bende oluşan kanaatte bu şekilde ancak uygulamada muhtarların bu nedenle tebligatı almaması kayıt yapma mantığının da doğal bir sonucudur diye düşünüyorum. Değerli meslektaşlarım bu duruma örnek teşkil edebilecek karar biliyorsanız, bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
Benzer bir sorunu yakın bir tarihde ben de yaşadığım için epeyce bir karar araştırması yaptım ama konuyu direk ilgilendiren bir karara ulaşamadım.Ancak Yargıtay kararı bulsanız bile yasa maddesine rağmen tebligatı almayan muhtarı Yargıtay kararıyla iknanız da çok kolay olmayacaktır.Bazı icra daireleri karşılaştığınız durumda tebligatı ikinci kez aynı adrese ve üzerine 'Tebligat Kanunu 21.maddesine göre işlem yapılması zorunludur'şeklinde bir şerh düşerek yollamaktadır.Ancak muhtar inatçıysa buna rağmen de tebligatı almaktan kaçınabilmektedir.Dediğim gibi muhatabın tüzel kişiliği varsa muhtara yapılan tebligat zaten usulsüz olacağından bununla uğraşarak enerjinizi harcamak yerine ticaret sicil memurluğundan gelen adrese (koşulları varsa)Teb.Kanunu 35.maddesine göre tebligatı yapmak daha isabetli olacaktır.Ancak muhatabın tüzel kişiliği yoksa muhtarı iknaya çalışmanız gerekeceği kanaatindeyim.