Mesajı Okuyun
Old 15-03-2009, 10:36   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Abidin MUTLU
Harçlar Kanununun 123. maddesine göre diğer kamu kuruluşarı gibi özel bankalarda harçlardan muaf tutulmuşlardır. Bir özel bankanın müvekkilim hakkında açmış olduğu tasarrufun iptali davasında bu husus gözüme çarptı.

Her sade vatandaş harçtan sorumlu iken, para satarak çok fahiş karlar sağlayan özel bankaların neden harçtan muaf tutulduklarını kendime açıklayamıyorum. Bu hükmün Anayasa'nın 10. maddesine "eşitlik" ilkesine aykırı olduğunu düşünüyorum.

Bu hususta açıklama ve yorum yapmak isteyen meslektaşlarımın görüşlerini merak ediyorum.

saygılarımla...

Harçlar Kanunu 123. maddede [Özel] Bankaların açtıkları Tasarrufun iptali vb. davalarının harçtan muaf olduğuna dair bir ifade göremedim ben. Şirketlerin birleşme, devir ve nev'i değiştirme işlemleri dairesinde Anonim Şirket olarak kurulan bankaların da Birleşme, devir, sermaye artırım ve nevi değiştirme işlemlerinin harçtan muaf olabileceği söylenebilir. Ancak bildiğim kadarıyla normal davaları için böyle bir durum yoktur.

Alıntı:
BİRİNCİ BÖLÜM

Genel Muaflıklar ve İstisnalar

ÖZEL KANUNLARDAKİ HÜKÜMLER :

MADDE 123 - (Değişik: 2430 - 20.3.1981) Özel kanunlarla harçtan muaf tutulan kişilerle, istisna edilen işlemlerden harç alınmaz.

Ancak, İş Kanununa tabi işçilerin ve çırakların iş mahkemelerindeki dava ve bu mahkemelerden almış oldukları ilamların takiplerinde harçtan muafiyet (Değişik ibare: 5281 - 30.12.2004 / m.43/3-j - Yürürlük m.45/11) "gündelikleri veya aylık ücretleri 16 yaşını doldurmuş işçiler için belirlenen asgari ücreti geçmeyen" işçiler ve çıraklar hakkında uygulanır.

(Ek fıkra: 4684 - 20.6.2001 / m.23 a) Anonim, eshamlı komandit ve limited şirketlerin birleşme, devir ve bölünmeleri nedeniyle yapılacak işlemler harca tabi tutulmaz. (Değişik 3. fıkra: 4842 - 9.4.2003 / m.26 - Yürürlük m.39 d) Anonim, eshamlı komandit ve limited şirketlerin birleşme, (Değişik ibare: 4962 - 30.7.2003 / m.17/C) "devir, bölünme ve nev'i değişiklikleri" nedeniyle yapılacak işlemler ile yurt içi ve yurt dışı kredi kuruluşlarınca kullandırılan ve ortalama vadesi bir yıl ve daha uzun süreli nakdi yatırım kredileri nedeniyle verilen teminatlarla ilgili işlemler harca tabi tutulmaz. (Değişik son fıkra: 5035 - 25.12.2003 / m.31 - Yürürlük m.50 b) Anonim, eshamlı komandit ve limited şirketlerin kuruluş, sermaye artırımı, birleşme, devir, bölünme ve nev'i değişiklikleri nedeniyle yapılacak işlemler ile (Ek ibare: 5615 - 28.3.2007 / m.16) "Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (Bu kooperatifler ile Kredi Garanti Fonu İşletme ve Araştırma Anonim Şirketi tarafından bankalardan kullandırılacak krediler için verilecek kefaletler dahil)" bankalar, yurt dışı kredi kuruluşları ve uluslararası kurumlarca kullandırılacak kredilerin temini ve bunların teminatları ile geri ödenmelerine ilişkin işlemler (Değişik ibare: 5766 - 4.6.2008 / m.11/ç) "bu Kanun'da yazılı harçlardan müstesnadır."

[