Mesajı Okuyun
Old 07-03-2009, 20:07   #6
günseligonca

evlilik birliği devam ederken anne veya babanın ölmesi durumunda velayet sağ kalana aittir ancak velayet kendisine bırakılan taraf(tabii ki taraflar daha önceden boşanmışlar ve velayet mahkeme kararı ile kendisine bırakılmış olmalı) vefat edince otomatikman velayet sağ kalan tarafa geçmez. Bu durumda velayet askıdadır, yani bir karar verilinceye kadar çocuğun velayeti sağ kalan tarafa ait değildir. Bu durumda küçüğe vasi atanması gerekir. Yargıtay' ın görüşü bu doğrultuda. Ancak benm açtığım vesayet davasına hakim tamamen şanslı olduğumdan devam ediyor. Diğer hakime düşseydi, o sizin bahsettiğiniz velayet taraflardan birinin ölümü halinde sağ kalana geçer, kuralını sona ermiş evliliklerde de uygulamak taraftarı idi. Ancak benim davam o hakime düşmedi allahtan. Neyse durum bu, dava halen devam ediyor, zaten ben eski büromdan da ayrıldım bu nedenle davanın sonucunu muhtemelen görmeyeğim. Ama size eğer anne ve baba boşanmışlar ve velayet kendisine bırakılan taraf da ölmüşse vesayet davası açmanızı salık veririm.