Mesajı Okuyun
Old 05-03-2009, 22:25   #1
av.kezban yılmaz

Varsayılan temlik edilen alacak haczedilebilirmi?

mrb arkadaşlar...

A Şirketi X kurumunda bulunan hakedişleri için B şirketine temlik veriyor. temlik verildikten sonra icra müdürlüğü tarafından bu hakedişlere haciz konulyor. bu temlik ve hacizden sonra benim müvekkil şirkete de temlik veriyor ve müvekkil 3. sıraya alıyor. X kurumu tarafından ödenecek olan haedişler benim müvekkil şirketin alacağını da karşılıyor. ancak A şirketinin başka borçları sebebiyle hakkında başkaca icra takipleri de açılıyor ve benim temlikten sonra 8 icra dosyası için haciz konuluyor. X kurumu bu haciz ve temliklerin kendisine geliş tarihine göre bir sıra hazırlayıp ödeme yapması gerekirken Mahkemeden yer tevdii talebinde bulunuyor ve mahkeme tarafından belirlenen bankaya parayı yatırıyor. B bankası parayı ilk haczi koyan ve 2. sırada bulunan icra müdürlüğünün hesabına aktarıyor. icra müdürlüğü ödeme yapmak için sıra cetveli hazırlıyor. benim müvekkil şirket bu sıra cetvelinde 3. sırada bulunuyor. ancak sıra cetvelinde 8. sırada bulunan bir icra dosyası alacaklısı sıra cetveline itiraz ediyor. İcra Hukuk Mah. temliklerin İİK 100 ve 101. madde belrtilen alacaklardan olmadığı gerekçesi ve başlatılmış bir icra takibi sonucunda konulan bir haciz olmadığı gerekçesi ile benim müvekkilin emlikinin de aralarında bulunduğu 5 temlikin çıkarılarak yeniden sıra cetveli hazırlanmasına karar veriliyor. icra müdürlüğü karar doğrultusunda sadece hacizler için bir sıra cetveli hazırladı. bugün sıra cetvelinin kesinleşmesi için son gündü ve bu kez ben sıra cetveline itiraz ettim.

yapmış olduğum bütün araştırmalara rağmen nasıl bir yol izleyeceğimi bulamadım. Şimdi burada

temlik edenenin başka bir borcundan dolayı müvekkil şirkete temlik ettiği bu alacak üzerine haciz konulmasının hukuki niteliği

X kurumunun kendisine bildirilen temlik ve hacizlerin geliş tarihine göre bir sıra oluşturup Hakedişlerden,ödeme yapması gerekirken bu şekilde hareket etmesi onu sorumluluktan kurtarırmı

İcra H. mahkemsinin bu şekilde sıra cetvelini İptal etmesi doğrumu

bu şekilde temlik alan ve 3. sırada bulunan müvekilinizin alacağına kavuşmasını sağlamak için ne yapardınız ne öneriyorsunuz....

bütün gün yargıtay kararı okudum acak hiçbirşey bulamadım...

çok acil yardıma ihtiyacım var.....