Mesajı Okuyun
Old 04-03-2009, 13:31   #11
cencor

Sn. İcra 20 nin eklemiş olduğu talihsiz kararı bir başka vesile ile duymuştum. Bu kararda bir kaç ilginç nokta vardır. Birincisi Parantez içerisinde belirtilen atıfları da inceledim ve fakat bu atıflarla kararın çok da ilgisi yok. Bir diğer husus ise "................... ili dışında taşınmazları ve banka şubelerinde mevduatları ile 3 ncü şahıslarda hak ve alacaklarının bulunmayacağı sonucunu doğurur ki bu anlayış hayatın olağan akışına uygun düşmeyecektir" gerekçesidir. Düz bir mantıkla şahsın mal varlığının bir başka ilde bulunabileceğini belirtmektedir. Buradan hareketle şunlarıda ekleyebiliriz. Türkiye genelinde Aciz vesikası taleplerini uygun görüp alacaklıya veya borçluya aciz vesikası veren icra müdürlerimiz büyük bir yanılgı içerisindedirler. Zira " Bu günkü koşullarda" ikili andlaşmalar gereği Türk vatandaşları Almanya'da Gayrimenkul edinebilirler, bunula birlikte İsviçre bankalarında hesap sahibi de olabilirler.Bu örneklemeleri çoğaltabiliriz. Öyle ise bu hususlar arştırılmadan verilen aciz vesikaları var ise bunlar hukuka aykırı düzenlenmiş vesikalar anlamına gelir ki kanun koyucunun böyle bir düzenlemeyi hedeflemediği açıktır. Ayrıca Kadastro yapılmamış bir çok bölgemiz mevcuttur buralarda gayrimenkul tespitinin ne şekilde yapılacağı hakkında bir uygulama da yoktur. Bu kararın temyiz edildiğini umuyorum zira bu karar yargıtaydan dönecektir. Bununla birlikte yüksek yargı içtihadı olmayan bu kararın diğer icra dairelerince emsal tutulabileceği ve böylelikle hatalı bir uygulamaya sebep olunabileceği ihtimalini ise takdirlerinize bırakıyorum.