Mesajı Okuyun
Old 25-02-2009, 17:48   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Benim sorum malikin dava açıp açamayacağı değil,yukarıdaki sözleşme hükümlerine göre sözleşme süresi dolmadan dava açıp açamayacığını soruyorum

Bence öncelikli sorununuz malikin taraf olmadığı sözleşmeye dayanarak, dava hakkı olup olmadığıdır. O nedenle Sayın Özoğul'un verdiği link faydalı olabilir.

Alıntı:
kira artışına uygun olarak yeni dönem kira bedelini ödemezse

Örneğin malik kendisi aynı zamanda kiralayan değilse, temerrüd nedeniyle tahliye davası açamaz.

Alıntı:
bir yıllık sözleşme dönemi içinde 3 defa kira bedelini zamanında ödemezse

Bu hüküm geçersiz olmasına rağmen akit sonunda iki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası açılabilir. Bu davayı da malik değil, kiralayan açabilmektedir. Malikin açabilmesi için daha önceden "ihbar ihtarı" çekmesi ve buna rağmen kira aylıklarının gecikmeli ödenmesi gerekecektir.

Alıntı:
kiracı ve malik , sözleşmesinin bitiminden 2 (iki) ay önce yazılı olarak akdin feshi ihbarında bulunmadığı takdirde birer yıllık müddetler halinde sözleşme uzar .

Kiracı aleyhine olan 2 aylık süre geçerli değildir.

Alıntı:
MADDE 11 - Kiracı kira müddetinin bitmesinden en az on beş gün evvel mecuru tahliye edeceğini yazı ile bildirmediği takdire sözleşme aynı şartlarla bir yıl uzatılmış sayılır.

Ancak 2 aylık süre kiralayanı bağlayacaktır. Bunun gibi hükümler kiracı lehine olabilir.

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Ben nispi emredici olduğunu ve kiracı lehine değiştirilebileceğini düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Kiracı, kira artışına uygun olarak yeni dönem kira bedelini ödemezse
Kira bedeli ödenmezse, yapılacak iş kiralayanın temerrüd nedeniyle tahliye için icra takibine girişmesi olacaktır. Kira artışını henüz kiracının ödeyip ödemeyeceği bilinmemektedir.

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
bir yıllık sözleşme dönemi içinde 3 defa kira bedelini zamanında ödemezse hiçbir ihtara gerek olmaksızın kiralayanı tahliye etmek zorundadır.

1 yıl içinde 2 defa haklı ihtar dava açmak için yetecektir. Ancak;

Alıntı:
MADDE 7 - Kira şartlarına ve Borçlar Kanununun bu kanuna aykırı olmayan hükümlerine riayet edilse bile aşağıdaki yazılı hallerde kiralayan

e) Kira bedelini vaktinde ödememelerinden dolayı haklı olarak bir yıl içinde kendilerine iki defa yazılı ihtar yapılan kiracılar aleyhine, ayrıca ihtara hacet kalmaksızın, kira müddetinin hitamında,
Tahliye dâvası açabilirler.

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
kira sözleşmesi süresi dolmamış olsa dahi, malikin kiralananı bizzat veya çocukları için kullanma durumu ortaya çıkarsa bu ihtiyacın yazılı olarak kendisine bildirdiği tarihten itibaren en geç iki ay içinde

Bu hüküm de geçersizdir.

Alıntı:
MADDE 7 - Kira şartlarına ve Borçlar Kanununun bu kanuna aykırı olmayan hükümlerine riayet edilse bile aşağıdaki yazılı hallerde kiralayan

b) Gayrimenkulü kendisi veya eşi veya çocukları için mesken olarak kullanma ihtiyacında kalırsa kira akdinin hitamında,
Tahliye dâvası
açabilirler.

Son olarak;

Alıntı:
MADDE 8 - Bu kanunla Borçlar Kanununda gösterilen haller dışındaki sebeplerle açılacak tahliye dâvaları, mukavelelerde aksine şart bulunsa dahi mesmu olmaz.