Mesajı Okuyun
Old 20-02-2009, 17:13   #2
Av. Didem Şen

Merhabalar,
Vasiyetnamenin açılması ile ilgili benim de bir sorum var ve başlık açılmışken sormak istedim.

Muris "vukuu vefatımda terekemden çıkacak bilcümle menkul, gayrimenkul, para, mücevher, esham, tahvilat vesair bütün emvalimi yani mamelekimin tamamını karıma terk ve vasiyet ediyorum" şeklinde bir vasiyetname düzenlemiştir.

Sulh Hukuk Mahkemesinden Vasiyetnamenin Açılması için açılan davada bütün mirasçılar gelmiştir ve vasiyetnameye itirazları olmadıklarını belirtmişlerdir, böylece bu davada vasiyetnamenin açılmış sayılmasına karar verilmiştir.

Vasiyetnamenin açılmasından önce aldığımız veraset ilamında murisin eşinden başka 2 tane mirasçı gözükmektedir.
Muristen kalan gayrimenkullerin tapuda eşine intikallerinin yapılması için vasiyetnamenin açılması davasından sonra yapılacak işlem nedir??
Soruya cevap verebilirseniz çok yardımı olacak çünkü tapuda intikalleri sadece vasiyetnameyi baz alarak yapmayacaklarını belirttiler. Yeni bir mirasçılık belgesi gerekiyormuş. Başka bir tapudaki görevli de mirasçıları dışlayarak yeni bir mirasçılık belgesi alınamaz demişti.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.