Mesajı Okuyun
Old 17-02-2009, 22:40   #11
duyurucu1

Rahatsiz 4-Cezaevine yeniden dönüş

4-CEZAEVİNE YENİDEN DÖNÜŞ

Duyurucu1 tekrar cezaevine döndü.Kapıda yine biraz önce kendisiyle alay eden gardiyanlar vardı.Bir yerlerden kapıya telefon edilmiş ve Duyurucu1’e zorluk çıkartılmaması istenmişti.Gardiyanlardan biri yinede kendini yenik düşmüş gibi hissettiği ve yenilgiyi kendine yediremediği için duyurucu1’e yine de sordu.

“Sen şimdi bir yerlerden işini yaptın içeri gireceksin.Ama şimdiye kadar bir sürü avukat geldi onları içeri sokmadık.Senin bu yaptığın adalet mi?Birde avukat diye geçiniyorsunuz.Siz böyle yaparsanız başkaları ne yapmaz?Hem sen bu davranışınla bizi de adam yerine komadın.Oysa bize kesin emir vermişlerdi.İçeri avukatlar alınmayacak diye?”

Duyurucu1;”Bak gardiyan efendi sen bu işe karışma!Sen bu konuda benim muhatabım değilsin.Sen görevini yap,keyfine bak”

Gardiyan;”Sen nasıl bana muhatabım değilsin dersin!Sen kendini ne zannediyorsun ki?”

Duyurucu1;”Güzel kardeşim,öyle celallenmene gerek yok.Sen bu işe karışma.Sen görevini yap.Benim sorunu çözecek muhatabım sen değilsin.Eğer benim muhatabın sen olsaydın,ben senin adını soyadını ve varsa sicil numaranı alır seni şikayet ederdim.Bak ben senin adını dahi sormadım.Sen bu işte müdahil olma.Sana ne emir veriliyorsa onu yap.Eğer şimdi beni içeri almayacaksanız.Kolumdan tutup beni kapı dşarısına atın.Yok içeri alacaksanız yorumda bulunmayın.Size söyleneni yapın”dedi.

Başgardiyan;Geç avukat Bey”dedi.

Duyurucu1 ilgili yerlere ve defterlere adını yazıp imzaladıktan sonra ve yaka kartı aldıktan sonra yürüdü içeri gitti.

Jandarma kontrolünü de sorunsuz geçtikten sonra demir parmaklıkların içine girebildi.

Başgardiyan odasına gitti.Başgardiyan hemen yanına bir görevli gardiyan verdi”Bu avukat Beyi hemen Savcı Beyin odasına götür”dedi.Anlaşılan bir yerlerden gelen telefon talimatı üzerine birden bire kapılar Duyurucu1e açılır olmuştu.

Cezaevinden sorumlu Savcı Duyurucu1’ayakta ve pek samimi bir şekilde karşıladı.oturtturdu.Çaylar geldi.

Savcı;”Efendim işte malum personel sıkıntısı ve güvenlik sorunları nedeniyle avukatlar için böyle bir kısıtlamaya gittik.Onbeş gün kadar önce de bir avukat aynı şekilde sizin gibi içeri girmek istedi ama mümkün değil izin verilmemiş.O da bizi Adalet Bakanlığına şikayet etmiş.Tabi sonuçta Adalet Bakanlığı da evrağı bize göndermiş.Bizde koşulları ve avukatı neden içeri almadığımızın Gerekçelerini yazıyoruz.Netice de bize bir şey olmaz.Çünkü imkansızlıklar nedeniyle avukatları alamıyoruz.”dedi.

Duyurucu1”Savcı bey,benim durumum acil.Savunma yapmam için müvekkilimle acil ve hemen görüşmem lazım.Ben burada gelip müvekkil ile sohbet etme heveslisi değilim.Ancak duruşma günü yakın ve ben daha müvekille yüz yüze görüşemedim.Bu durum savunmada zafiyet yaratacaktır.Yoksa amacım birilerini şikayet etmek değil.Bak işte şikayet dilekçesi cebimde altını da imzaladım.Amacım üzüm yemek ,bağcı dövmek değil.”

Savcı”Tabi..Tabi..Sizin durumunuz acil ve haklısınız.Tabi ki görüşeceksiniz.Ancak bu soruna bir çözüm bulmak gerek.Biz saat 16.00’dan sonra avukatları içeri alıyoruz.Sorunu bu şekilde çözmeğe çalışıyoruz.””

Duyurucu1”Saat 16.00’dan sonra avukatları içeri almak kanaatimce sorunu çözmez.Geçen hafta bu konu “Avukat Hakları Komisyonu’nda da dile getirildi. “

Savcı;”Ha öyle mi?O zaman sizde Baro başkanınıza durumu iletin.Ortaklaşa bir çözüm bulalım.Cezaevinde açık görüş olduğu günlerde Mesela öğle tatilinde avukatlar müvekkilleri ile görüşebilirler.Sorunu böyle çözebiliriz.”

Duyurucu1”Öğlen tatili az olurda savcı bey,Açık görüş olduğu günlerde saat:11.00 ile saat:14.00 arasında avukatlarla müvekkilleri görüşür.Sonrada saat:16.00’dan sonra yine avukatlarla müvekilleri görüşür.Ben sizin önerinizi komisyona bu şekilde ileteceğim.”

Konuşma bu minval üzerine biraz daha devam etti.Sonra savcı başgardiyana telefon etti.Ve özel olarak Duyurucu1’e yardımcı olunmasını emretti-rica etti.

Duyurucu1 kalktı.Çay için teşekkür etti.Aşağı Başgardiyanın odasına gitti.Başgardiyanda surat bir karış.Duyurucu1’in müvekkili ile görüştürülmesini hala hazmedememiş bir tavırda ve biraz da meraktan Duyurucu1’e sordu;”Ee.Avukat Bey siz görüşeceksiniz.Ya diğer avukatlar?”

Duyurucu1;”Diğer avukatlarda görüşecek.Savunma hakkına ,avukatın müvekkili ile görüştürülmesine sınırlama getirilmeyecek.Onlarda görüşecekler.Zaten bu konuyu ben Avukat Hakları Komisyonuna taşıyacağım.Yakında burada çok sayıda avukatı açık görüş gününde de müvekilleri ile görüşür olarak göreceksiniz.”

Duyurucu1 avukat-sanık görüşme odasına yürüdü.Görevli elektrikleri yaktı.Biraz sonra sanık müvekkil getirildi.Duyurucu1 saatlerce sanık ile görüştü.

Böylece bir yasak delinmiş oldu.Sıra şimdi Avukat Hakları Komisyonunda .Bakalım hangi “Korkusuz Kahraman CMK Avukatları” aynı mücadeleyi verecekler. Korkmadan,tırsmadan,pırsmadan