Mesajı Okuyun
Old 15-02-2009, 23:06   #2
duyurucu1

Soru 2-Aşk nedir?

2-AŞK NEDİR?

Aşk nedir?Sevgi nedir?Önce bu kavramları açmak gerek.

Sevgi bir şeye karşı insanda uyanan iyi duygulardır.Güzel duygulardır.Bu şey canlı da olabilir cansızda.Bir resim olabilir.İnsan bir resmi sevebilir.Bir müzik parçası olabilir.Hatta insan “Ben bu şarkıyı çok seviyorum “der.İnsan ,köpeğini sevebilir.Böceğini sevebilir.Çiçeği sevebilir.Toprağı sevebilir.Ama insan görmediği hissetmediği şeyleri sevemez.Çocuğunu sevebilir.Annesini sevebilir.Arkadaşını sevebilir.

İnsan dışında sevgi duygusu taşıyan canlılar da var mıdır?Bence vardır.Köpekler sahiplerini severler.Mesela benim oturduğum 9 katlı sitenin kapısı önünde bir sokak köpeği var.Aramızda sevgi bağı ouştu.Ben her eve gelişte onun hatırıbı sormadan içeri girmem.O da beni site kapısına kadar yolcu eder.Geleceğim saati dört gözle bekler.Keza hayvanların birbirine karşı olan iyi duyguları(sevgi)olduğu da gözlemleniyor.Bitkilerinde duygu taşıdıklarını sanıyorum.

İnsan karşı cinse de sevgi duyar.Bu sevgisi yoğun da olabilir.İnsanın karşı cinse duyduğu sevgisi eğer cinselliğe dayanmıyorsa yukarda verilen örneklerdeki gibi bir duygudur bu.Anneye duyulan sevgi,kızkardeşe duyulan sevgi,babaya duyulan sevgi,karşı cinsten olan çocuğa duyulan sevgi

Aşk nedir?

-Bir insanın karşı cinse yönelmesidir.Sadece karşı cinse yönelme yetmez.

-Bu yöneliş normal bir yöneliş değildir.Aşırı ve tutku derecesine varan bir yöneliştir.Bu da yetmez.

-Bu yöneliş cinsellik içermelidir.

Bu üç öge birleşirse aşk ortaya çıkar.Hatta bir dördüncü öge daha var.Onuda ileride söyleyeceğim.(DEVAM EDECEK)