Mesajı Okuyun
Old 15-02-2009, 02:09   #8
m_argun

Ceza mahkemesinde zarar ziyan talep edebileceğinize herhangi bir engel yoktur sayın meslektaşım, hatta telefon açıp istemenize dahi bir engel yoktur. Ancak talebinizin karşı tarafça kabul edilmemesi halinde ceza mahkemesinden karşı tarafça kabul edilmeyen zarar ziyanınızın tazminini nasıl talep edeceksiniz çok şiddetle merak etmekteyim. HAGB'da zarar ziyanı tazmin etmeyen sanıktan müşteki ceza davasında ne talep edebilir? o, şüphelinin cezalandırılmasıyla alakalı. Adam etmez etmez. Biz ceza mahkemesinde zararın tazmini bakımından icra takibi yapılabilir bir karar elde edebiliyormuyuz sayın meslektaşım? Edemiyoruz.

Daha dün rahatsızlanıp iğne ilaç aldığım için biliyorum, ilaçların üzerinde arabalardaki gibi motor şasi numarasını andıran sadece o kutuya münhasır bir numara yok. Yani eczanede bulunan 20 kutu asprinden hangisinin satıldığı belli değil. Mantık çok basit, eczacı evet ben ona ilaç sattım, doğrudur x marka ilaç sattım ama benim sattığım ilaç günü geçik olan değildir dedimi siz elinizde üzerinde TC kimlik no tarzı yada motor şasi no tarzı bir numara olmayan kutunun o eczaneden alındığını nasıl ispat edeceksiniz. Yada ceza mahkemesinde %100 kanaat oluşturacaksınız, oluşmadığı takdirde verilecek beraat kararıyla nasıl tazminat davası açacaksınız? Yani ispat edin ben bu siteye daha adımımı atmayacağım o kadar büyük iddia ediyorum.

Ne yazıkki dosyam arşivde ve arşivim oldukça karışık bulabilecek durumda değilim, yoksa size ihtimal sıfır dediğiniz hususla ilgili hem ceza mahkemesinin mahkumiyet kararını hem de hukuk mahkemesinden iftira nedeniyle aldığım tazminat kararını gönderirdim. Derseniz ki olay farklı, değil. Olayımda müvekkil lokanta işletmecisi davalının çocuğu yemekten zehirleniyor. Müvekkilin et lokantasında yediği yemekten zehirlendiği gerekçesiyle şikayetçi oluyor. Müvekkil beraat ediyor vesaire vesaire.

Velhasılı sayın meslektaşım hukuk fakültesindeki ilk dersimde hocamın kürsüden söylediği sözle noktalıyorum. "hukukta her zaman iki kere iki dört etmez arkadaşlar". (benim değil bir profesörün sözüdür) Yani hukukta kesin diye birşey olmaz.
Bilgilerinize.