Mesajı Okuyun
Old 13-02-2009, 16:30   #1
mntopcu

Varsayılan Maaş/Kıdem Tazminatı Haczinde Bakiye Borç

Arkadaşlar merhaba,
Bir icra takibi sırasında borçlunun işyerine maaş haczi müzekkeresi gönderdim, cevap geldi, bizden önce sıraya alınmış 13 adet dosya varmış, biz 14.sıraya alınmışız. Ayrıca, cevap yazısında tüm dosyaların borç miktarları da gösterilmişti. Aradan 2 yıl kadar geçtikten sonra dosyama çok cüz'i bir para geldi. Bunun kaynağını sorduğumuzda; borçlunun emekli olduğu, kıdem tazminatının sıradaki dosyalara ödendiği bizim dosyamıza ise bu paranın kaldığı bildirildi. Borçlunun tazminatının epey yüksek olduğunu ve gerçekte bizim alacağımızı da karşılaması gerektiğini bildiğimizden sıradaki dosyalara ne kadar para ödendiğini sorduk. Gelen yazıda gördük ki bize ilk bildirilen cevap yazısındaki miktarlara uyulmamış, bazı dosyalar için bildirilenden çok yüksek kesinti yapılmış. Örneğin bize 10.000 TL olarak bildirilen dosyaya yaklaşık 29.000 TL kesilmiş. Bunun gibi fahiş fark olan başka dosyalar da var. Sebebini sorduğumuzda ilgili icra dairelerinden bakiye borç miktarlarına ilişkin yeni yazılar geldiği, kesintilerin de bu yazılara göre yapıldığı yolunda cevap geldi.

Ben bu uygulamanın yanlış olduğunu ve itiraz etmeyi düşünüyorum. Forumda benzer konular açılmış ama bakiye miktar hususunda net bir açıklama yok. Genelde İİK.83/2'den bahsedilmişse de bu maddenin bakiye miktarları kapsayıp kapsamadığı tartışılmamış.

Tartışılmasını ve görüşlerinizi beklediğim hususlar;
1) Bu uygulama doğru mudur, sonradan bildirilen bakiye miktarların sıranın sonuna alınması gerekmez mi?
2) İİK.83/2 hükmü burada uygulanır mı, bu madde bakiyeyi de kapsar mı?
3) İtiraz edilmesi gerekirse hangi yol izlenmelidir, icra dosyamın bulunduğu yerdeki İTM. mi, yoksa bakiye bildiren dosyanın İTM. mi yetkilidir?

Herkese selam ve saygılar.