Konu: ayıplı mal
Mesajı Okuyun
Old 05-02-2009, 12:47   #2
Av.Hicran Danışman

Ayıp gizli değilse, hileyle saklanmamışsa, ya da bir süre sonra ortaya çıkmayıp alındığında görülebilecek şekildeyse iade, değiştirme ya da bedel indirimi taleplerini malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde satıcıya bildirmek gerekiyor. Olayda malın ne zaman teslim alındığı önemli. 30 günlük süre aşılmamışsa bu talepler öne sürülebilir ve kesin sonuç alınır. Ancak şu var ki anlatımınızdan bu alım satımın tacirler arasında yapıldığı anlaşılıyor. Bu konuda TTK 25'e bakınız, şöyle ki tacirler arasındaki alım satımlarda ihbar süresi açık ayıpta 2 gün gizli ayıpta 8 gün olarak gösterilmiş ve 6 aylık bir zamanaşımı süresi öngörülmüştür.

Özetle: Anlatımınızdan ayıbın açık ayıp olduğu. alım satımın ticari alım satım olduğu anlaşılıyor. Bu durumda tacirler arasındaki açık ayıba ilişkin hükümlere bakmanız gerekiyor. Bu da yukarıda aktardığım gibi..Ancak öngörülen süre zamanaşımı süresi olduğuna göre siz bence ayıplı mal definde bulunun..Karşı taraf zamanaşımı iddiasında bulunursa da yapacak bir şey yok diye düşünüyorum. Nitekim basiretli bir tacir gibi aldığı malları kontrol etmesi gerekirdi. Lakin hileyle saklandıysa o zaman başka..Olayda nasıl gelişmiş bilmiyorum. Bu sitede de benzeri konular görmüştüm..