Mesajı Okuyun
Old 27-01-2009, 21:00   #1
Nesrin D.

Acil tüketici hakları ile ilgili başımdan geçen olaya göre bana yardımcı olurmusunuz.

elektronik eşyalar satan bir mağazadan bir web-kamerası beğendim. elime aldım ve satıcıya görüntü kalitesinin nasıl olduğunu sordum, çok iyi dedi.üzerinde fiyat etiketi yoktu (halbuki tükeiticinin korunması kanunu madde 12 ye göre fiyat etiketi üzerinde bulunmalı).fiyatını sordum 45 ytldedi. ürünün iyi olduğu konusunda beni ikan ettiler.almaya karar veerdim.indirim yapabikirmisiniz diye sorduğumda ürünün asıl fiyatının 65 ytl olduğunu, indirimden dolayı 45' e satıldığını söylediler. halbuki üzerinde fiyat etiketi yoktu.bende satın aldım.
bilgisayarıma takıp baktığımda görüntü kalitesi çok kötü idi, ürünün fiyatına göre ondan bekneneden çok daha kötü idi, hatta berbat sayılabilir. bir gün önce başka bir mağazadan 35 ytl ye kamera alan arkadaşımın aldığı kamerayı aynı bilgisayarda denediğimde arada oldukça fark vardı, arkadaşımın kamerasının görüntüsü harika idi.

1-satıcı beni ürünün çok iyi olduğu konusunda aldattı
2-fiyat etiketi olmayan bir ürün için söylediği fiyat doğru olmayabilir.
3-35 ytl ye arkadaşımın aldığı kamerayı göz önünde bulundurunca her makul insana göre ben aldatıldım, kandırıldım. aldığım ürüne değer diyerek 45 ytl verdimsede, ürün beş 10 ytl bile verilmezmiş.
4-en önemlisi ben ürünü geri vermek paramıda almak istiyorum, ama muhtemelen kabul etmeyecekler, haklarımı öğrenip mağazaya öyle gitmek istiyorum.
5-beni aptal yerine koymalarına çok kızdım.

neler yapabileceğimi inernette araştırınca, önce firmayı sözlü uyarmam, işe yaramazsa ihtarname çekmem gerekli imiş. peki bu ihtarname noter aracılığıyla mı olur.
satıcının gözünü korkutmak için ilk aşamada yapabileceğim nedir. doğrudan ilçe hakem heyetine başvurmam mümkünmü, bu başvuru ne işe yarar, geçerliliği nedir? mağazaya bir uyarı gdermi burdan,
kısacası beni ilk aşamada kim korur. yardımcı olursanız çok sevinirim