Mesajı Okuyun
Old 27-01-2009, 16:39   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan eser_29
Ben mesela henüz ruhsatımı aldım; kalkıpta en absit bir şeyi dahi tecrübeli büyüklere sormam abes midir ? .

Elbette abes değil, THS dayanışmak için var. Ancak Saim beye şu noktada katılıyorum:

Belediye vekilliği sanıldığı kadar kolay değildir. Size hemen her gün bir görüş sorulur, siz de mütalaa hazırlarsınız. Görüş sorulan konular, sular hukukundan, maden hukukuna, belediyenin yapabileceklerinden yapamayacaklarına vs. dek uzanır. Bazen öyle konularla karşılaşırsınız ki, idarenin hiyerarşik yapılanması dahi kendi içinde sorunun kim tarafından ve hangi yasa dayanak kılınarak çözüleceği konusunda konsensusa varamaz. İçlere doğru yol aldıkça, bazen herhangi bir idari uyuşmazlıkla ilgili birbirine zıt birden fazla yasal düzenleme olduğunu, yönetmeliğin yasaya aykırı olduğunu, buna rağmen uygulamada yönetmeliğin işlerliği konusunda uyumlu bir uygulamayla karşılaşır ve hayret edersiniz. Olanla olması gereken kavramlarının dahi çatışabildiği bir noktada, hem belediyenin çıkarını gözetmek, hem de yasal düzenlemeler arasındaki uyumsuzluk karşısında olması gerekeni bildirmek zorunda kalırsınız.

Açıkçası ben de vekalet sözleşmesinin tanzimi konusunda soru sorulduğu zaman aynı tereddüte düştüm, yalnızca dile getirmedim. Unutulmamalıdır ki, avukatın, mesleki bilgi ve yeterliliği dahilinde olan işleri üstlenmesi de meslek kuralları arasında yer alır. Ki esasen bu kural, daha çok meslektaşlarımızı olası hatalar sonucunda olası yargılamalardan korumak amaçlıdır.

Elbette herkes mesleğe çiçeği burnunda başlar. Ama belediye vekilliği, her aşamada sorarak yapılamayacak bir vekillik üstlenmesidir. Eğer sözleşmeyi nasıl tanzim edeceğini bilemeyen genç meslektaşımız, sadece sözleşme tanzimi konusunda sorun yaşıyor da, gayya kuyusu imar ve belediye mevzuatı ve uzandığı bilumum hukuk dallarında yeterli olabileceği inancını taşıyorsa, elbette sözleşmeyi de hazırlayabilecek yetkinliktedir, tereddüt etmesin.

Saygılarımla...