Mesajı Okuyun
Old 25-01-2009, 01:58   #1
avukat zeynep

Varsayılan Hİlelİ Banka Kredİ SÖzleŞmesİ İspatlanabİlİr Mİ?

Merhabalar,
x çocuğunun sünneti için kredi çekmek ister ve işyerinden bordro ister. Patronları da der ki; biz bir daire satın aldık, az bir miktar borcu var, total bir kredi (hem senin hem de bizim için )çekelim bu daireyi senin (x) üzerine yapalım, biz krediyi ödeyemezsek bile daire senin teminatın olur.x kabul ediyor, dairenin devri x üzerine yapılıyor, x e eksperle gitmesi söyleniyor, eksper yazıyor çiziyor sonra kredi sözleşmesi için x bankaya çağrılıyor, x kardeşi y ve patronları bankaya gidiyor, kardeşi de kefil olup sözleşmeyi imzalıyorlar, paranın ne kadar olduğunu bilmiyorlar, parayı patronlar çekiyor bankadan, sözleşmeyi imzalatıp apar topar bankadan x ve y yi çıkarıyorlar. x ve y ne kadar kredi çekildiğini bilmediğini söylüyorlar. Fakat imzaladıkları sözleşmeye baktım imzalarının hemen altında kredi miktarı yazıyor. Tabi bilemiyorum belki de sonradan dolduruldu(banka müdürü de işin içinde olduğu için) x ve y 175.000 ytl krediye imza atmış. x ve y ye işyerine gidince paranızı vereceğiz diyorlar fakat sadece 3.000 ytl veriyorlar. Birkaç taksit patronlarca ödeniyor fakat daha sonra x ve kefil y ye 80.000 ytl.(aradaki fark ödendi de mi boyle oldu, yoksa banka mı böyle takdir etti onu henüz bilmiyorum.) lik ilamsız takip ve ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapılıyor. x bu olaylardan sonra ipotekli daireye gidip baktığında travestilere kiraya verildiğini görüyor. (Zaten site de travestilerin oturduğu bir site imiş) Kiraya verenin de yine aynı patronların akrabası olduğunu öğreniyor kiracıdan. Bankada bu olayla ilgili bir soruşturma yapılıyor. Banka müdürü bu ve başka olaylarla ilgili açığa alınıyor. x bu olayla ilgili banka müfettişine de aynı beyanı veriyor ve kandırıldığını söylüyor. x şu anda daireyi istemiyor ve icra takibinden de kurtulmak istiyor(y kefil de aynı şekilde)
--Menfi tespit davası açarsak, hile ile bu sözleşmenin geçersizliği iddiasında bir yıllık hak düşürücü süreden dolayı dava reddolabilir mi?
--Dava sürede takılmasa da böyle bir dava ispatlanabilir mi? Elimizde olan tek şey , kredi taksitlerinin borçlu tarafından ödenmediğine dair belgeler, bankanın soruşturma dosyası (tabi celbedileceği için, içeriğinde ne olduğunu tam bilmiyoruz, ama müdürün açığa alındığını ve bu konuyla ilgili bir soruşturma olduğunu biliyoruz sadece )Kiranın x e yatmadığına dair belgeler (kiracıdan edinebilirsek)veya kiracının tanıklığı( o da mahkemede biraz tuhaf olacak çünkü travestiler de sadece konut amaçlı kalmıyorlarmış orada)ama onun dışında bu olaya ilişkin çok miktarda tanığımız var diyorlar x ve y. Hatta bu şirketin(patronların) daha sonra diğerleri ile yollarını ayırmış ortaklarından biri de bu konuda tanıklık yapacağını sözlüyor.
--x bana referansla gelmedi. Adliyenin içinde tanıştım (ama bende şahıs güvensizlik uyandırmadığı için daha sonra bu işle ilgili kendisiyle görüştüm. )
Biraz uzun oldu ama, biraz da ayrık bir konu...Şimdiden herkese çok teşekkürler....