Mesajı Okuyun
Old 24-01-2009, 20:01   #1
Konuk

Varsayılan Sosyal Güvenlik Yetim Aylığı

Merhaba

1998 yılında eşimden şiddetli geçimsizlik nedeni ile anlaşmalı olarak evliliğimizi noktaladık.evlilik birliği içinde çalıştırılmadığım ve sosyal güvencem sağlanmadığı için herhangi bir gelire ve sağlık sigortasına sahip değilim.çok küçük bir birikim ile yaşamımı idame ettirmeye çalışıyorum.iki oğlum var ve bakımlarını ben sağlamaya çalışıyorum... ancak tesadüfen bir bilgiye ulaştım bu konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Bundan 6 yıl önce babam vefat etti.yeni sgk kanunlarına göre 900 iş günü ve 5 yıl sigortalılık süresini dolduran kişilerin yakınlarına ölüm aylığı bağlandığını öğrendim.biz beş kardeşiz.babamın ilk evliliği annemden iki kız bir erkek, diğer eşinden iki kız...yani babaamdan iki kız kardeşim daha var.ikiside devlet memuru.annemden olan kızkardeşimde devlet memuru...erkek kardeşim 30 yaşında o da devlet memuru...bu durumda kardeşlerim ölüm aylığından hak iddia edebilirler mi eğer edemiyorlarsa onların hakları benim tarafıma geçer mi? ilginize teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.