Mesajı Okuyun
Old 22-01-2009, 11:20   #3
Sinerji Hukuk Yazılımları

T.C. YARGITAY
Ceza Genel Kurulu

Esas: 1988/312
Karar: 1988/485
Karar Tarihi: 24.10.1988

ÖZET: Bono ve tahvillerin kooperatif kasasından geçici olarak çıkarılıp müteahhide verildiği, onun da bunları icrada bir taşınmaz satışında kullandırdığı bir vakıa ise de; Yönetim Kurulu Üyeleri sanıkların; bunları, satış işinde kullanmak için özel bir nedenle müteahhide verdikleri veya vermiş gibi gösterdikleri hususunda iddiadan öteye dosyada inandırıcı kanıt bulunmamaktadır. Bu itibarla Yönetim Kurulunca usulen karar alınmadan kooperatifin kasasında saklanması gereken bono ve tahvillerin geçici bir süre için müteahhide verilmesi yönetici olan sanıklar yönünden görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur.

(765 S. K. m. 45, 240)

Dava: Sanıkların Yönetim Kurulu üyeleri, sanık İlhami Binici'nin başkanı bulunduğu BİMEY-KO Yapı Kooperatifinin, Yol - su - elektrik ihalesini alan Müteahhit Davut Küçük tarafından teminat olarak verilen 12.750.000 lira tutarındaki hazine bonosu ile devlet tahvillerini işin bitimine kadar kooperatif kasasında tutmaları gerekirken, müteahhidin 5.6.1986 günlü başvurusu üzerine Yönetim Kurulunca usulüne uygun bir karar alınmadan sanıklar Rıza Akten, Süleyman Sarıcı, İbrahim Derin, Fahri Şahin, Turgut Ergün ve İlhami Binici tarafından düzenlenen 6.6.1986 tarihli tutanakla bilahare iade edilmek üzere geçici olarak müteahhide geri verildiği adı geçen müteahhid tarafından yine İlhami Binici'nin hissedarı bulunduğu Akarca Şirketinin borcundan dolayı icna yoluyla Avukat Sevim Kaya'ya 14.100.000 lira satışı yapılan taşınmazın bedeline karşılık, geçici olarak 12.6.1986 tarihinde Dikili İcra Dairesine teminat olarak yatırıldığı aradan 4 aya yakın bir süre geçtikten sonra 1.10.1986 da bono ve tahvillerin tamamının İcra Memurluğundan alınıp noksansız olarak kooperatife iade edildiği ve kasaya girdiği anlaşılmış, bu oluşta Yerel Mahkeme ile Özel Daire ve Cumhuriyet Başsavcılığı arasında bir uyuşmazlık olmadığı görülmüştür.

Karar:Cumhuriyet Başsavcılığı, sanık Rıza Akten'in suçunun zimmeti oluşturduğunu ifade ile buna ilişkin bozmanın kaldırılmasını istemiştir.

Bono ve tahvillerin kooperatif kasasından geçici olarak çıkarılıp müteahhide verildiği, onun da bunları icrada bir taşınmaz satışında kullandırdığı bir vakıa ise de; Yönetim Kurulu Üyeleri sanıkların; bunları, satış işinde kullanmak için özel bir nedenle müteahhide verdikleri veya vermiş gibi gösterdikleri hususunda iddiadan öteye dosyada inandırıcı kanıt bulunmamaktadır.

Bu itibarla Yönetim Kurulunca usulen karar alınmadan kooperatifin kasasında saklanması gereken bono ve tahvillerin geçici bir süre için müteahhide verilmesi yönetici olan sanıklar yönünden görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur. Bu nedenle itirazın reddine karar verilmelidir.

Sonuç: Çoğunluk görüşüne katılmayan:

a) Kurul Başkanı M.Uygun, Üyeler: İ.Oğuz, Ö.F.Yöndem, L.Özatakan, İ.Tekin, D.Tavil ve V.Savaş delillere ve oluşa göre; sanıklarda suç işleme kastı bulunmadığını, eylemlerinin suç oluşturmadığını açıklayarak itirazın bu nedenle kabulüne ve haklarında itiraz bulunmayan sanıklara da teşmiline karar verilmesini,

b) Üyeler: Y.İ.Ayer ile A.Kılıçoğlu ise: Toplanan delillere, oluşa ve gerekçeye göre itirazın yerinde olduğunu ifade ile oy kullanmışlardır.

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları