Mesajı Okuyun
Old 22-01-2009, 11:19   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

T.C. YARGITAY1.Ceza Dairesi

Esas: 1986/1104
Karar: 1987/1511
Karar Tarihi: 17.03.1987

ÖZET: Kooperatif yönetim kurulunun kararı ile suç konusu arsanın taksitle alınması yoluna gidildiği arsa sahibinin paraya olan ihtiyacı dolayısıyla paranın bakiyesinin ödenip tapuda devrinin yapılması istenildiğinden ve kooperatifinde o anda bunu karşılayacak gücü olmadığından yönetim kurulu üyelerinden Cemal'den bu ödemeyi yapması talep edildiği, adı geçenin arsayı geçici olarak üzerine alıp bilahare tapu ve diğer masraflarıda dahil ettikten sonra kooperatife devrettiği işlemlerden dolayı başka bir deyimle arsa alımından ötürü herhangi bir usulsüzlük ve zararın mevcut olmadığı kanıtlara uygun biçimde kabul edilmiş olmasına göre kastının varlığından söz edilmeyen sanığın eyleminin suç oluşturmadığı, gözetilmeyerek yazılı şekilde görevi kötüye kullanmaktan mahkumiyet hükmü kurulması,kanuna aykırıdır.

(765 S. K. m. 240)

Dava: S.S......İşçi Yapı Kooperatifi'nde görevli bulunduğu sırada, görevini kötüye kullandığı yapılan yargılama sonunda anlaşılan sanık Harun'un TCK.nun 240/2, 59 ve 647 sayılı Kanunun 6. maddeleri gereğince beş ay hapis 1.766 lira ağır para cezasıyla mahkumiyetine iki ay onbeş gün süreyle memuriyetten mahrumiyetine ve cezasının ertelenmesine dair. (Zonguldak Ağır Ceza Mahkemesi)nden verilen 22.10.1984 gün ve 1983/59 esas, 1984/196 karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtay'ca incelenmesi sanık tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı C. Başsavcılığı'ndan tebliğname ile daireye gönderilmekle incelenerek, gereği düşünüldü:

Karar: Dosya içeriğinden de anlaşılacağı gibi 28.5.1984 günlü raporu düzenleyen üç kişilik bilirkişi heyeti aracılığı ile evraklar üzerinde yapılan incelemede kooperatifin herhangi bir açığının bulunmadığı ve kooperatif yönetim kurulunun kararı ile suç konusu arsanın taksitle alınması yoluna gidildiği arsa sahibinin paraya olan ihtiyacı dolayısıyla paranın bakiyesinin ödenip tapuda devrinin yapılması istenildiğinden ve kooperatifinde o anda bunu karşılayacak gücü olmadığından yönetim kurulu üyelerinden Cemal'den bu ödemeyi yapması talep edildiği, adı geçenin arsayı geçici olarak üzerine alıp bilahare tapu ve diğer masraflarıda dahil ettikten sonra kooperatife devrettiği işlemlerden dolayı başka bir deyimle arsa alımından ötürü herhangi bir usulsüzlük ve zararın mevcut olmadığı kanıtlara uygun biçimde kabul edilmiş olmasına göre kastının varlığından söz edilmeyen sanığın eyleminin suç oluşturmadığı, gözetilmeyerek yazılı şekilde görevi kötüye kullanmaktan mahkumiyet hükmü kurulması,

Sonuç: Yasaya aykırı temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden hükmün CMUK.nun 321., 325. maddeleri gereğince BOZULMASINA, sebebine göre bozmanın hükmü temyiz etmeyen diğer sanıklara da teşmiline, 17.3.1987 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları